Malatya'nın “sağlığı“yerinde

Malatya'nın "Sağlığı"Yerinde

Malatya'nın “sağlığı“yerinde
04 Ekim 2011 Salı 20:19

Dile kolay tam 19 Hastane.. Bu Hastanelerin hepsi Malatya'da bulunuyor. Yüzlerce çalışanı, kente sağladığı katma değeri ve yan girdileri ile birlikte Malatya ekonomisinin vazgeçilmezi arasında kısa sürede yerini aldı SAĞLIK sektörü. Malatya Sağlık Müdürlüğü'nün Şubat 2011 rakamlarına göre Bu hastanelerden 11'i devlete ait. 8'i ise özel sektörün elinde. Özel sektör bu konuda oldukça cesur adımlar atarak Malatya'daki sağlık sektörüne farklı bir bakış açısı getirmeyi başardı. Şimdi, Malatya'nın geleceğini sekilendirenlerin hemen hepsinin ortak görüşü şu: Malatya yakın gelecekte sağlıkta turizm cenneti olacak. 
ANALİZ : MURAT YÜREKLİ 
Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal 1990'lı yılların başında Turgut Özal Tıp Merkezi'nin temelini , Dünyanın ünlü cerrahı Dr. Micheal De Bakey ile atarken "Malatya gün gelecek sağlıkta bölgesinin çekim merkezi" olacak demişti. Belki o zamanlar Özal'ı bu sözlerinden dolayı eleştirenler oldu. Muhtemelen inanmayanlar da oldu. Aradan geçen 20 sene, Özal'ı haklı çıkardı. Turgut Özal Tıp Merkezi fitilin ateşini yaktı ve ardından özel sağlık merkezleri boy göstermeye başladı. 
SAĞLIKTA MODEL İL 
Malatya'nın içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde toplam 42 Hastane bulunuyor. Bu hastanelerin 19 tanesinin Malatya'da olması sektörün bu kent için ne anlama geldiğinin en büyük göstergesini oluşturuyor. 
Malatya Sağlık Müdürlüğü verilerine göre hastanelerde toplam 617 uzman hekim ve 661 pratisyen hekim olmak üzere toplam 1278 hekim görev yapıyor. Yine aynı verilere göre 155 diş hekimi ile birlikte 1517 hemşire ve 738 ebe görev yapıyor. 
SEKTÖR YÜZDE 200 KENDİNİ YENİLEDİ 
Sağlık sektörü öyle hızlı büyüyor ki 2002 ile 2010 yıları arasında ortalama yüzde 200 büyümeyi başardı. Genel bütçeye milyonlarca lira katkı sağlayan sektör, Malatya'da alt dallara da önemli ölçüde katma değer sağladı. Sağlık Müdürlüğü'nün verilerine göre sadece resmi sağlık kurumlarında 2002'de 8 olan Acil İstasyon sayısı 2010 23'e çıkarak yüzde 188'lik artış sağladı. Yine aynı tarihler arasında ambulans sayısı ikiye katlandı. Temel sağlık hizmetleri ve araç takviyesini hızla iyileştiren Malatya'da özel sağlık sektörünün de devreye girmesi ile birlikte istihdamda ciddi oranda bir artış sağlandı. Özel sektördeki hastaneler ile birlikte yatak başına düşen hasta sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olması, Malatya'yı sağlık sektöründe ayrı bir noktaya getiriyor. 
2010 TUİK rakamlarına göre yüz bin kişiye düşen yatak sayısı bakımından bölgesinde ilk sırada yer alan Malatya'nın bu oranlarda yüksek olmasının altında ise yine özel hastanelerin varlığı yatıyor. 
SEKTÖR GELECEKTEN ÜMİTLİ 
Malatya'da milyonlarca liralık bir katma değere sahip olan Sağlık sektörünün temsilcileri de gelecekten oldukça ümitli. Sektör temsilcileri, özelikle önümüzdeki 5 yıl içinde özelikle yabancı yatırımcıların Malatya'daki sağlık sektörüne ilgi göstereceği kanısını taşıyor. Yine sağlık sektörünün Malatya'yı ve bölgesinin yıldızı yapma noktasında büyük önem taşıdığı kanısını taşıyorlar. Özelikle Ulaşım sorunun çözülmesi ile birlikte, yurtdışından gelen hasta sayısında da artış olacağı sektör temsilcileri tarafından ifade ediliyor. 
DEVLET "SAĞLIKTA" CÖMERT DAVRANDI 
Özel sektörün yanı sıra özelikle sektöre devlet tarafından yapılan yatırımlarda hatırı sayılır derecede yüksek. Öyle ki sadece 2011 yılında Malatya genelinde sağlık sektöründe devam eden inşatlar ve proje çalışmalarına toplam 12 milyon lira ödenek ayrıldı. Sadece bununla da kalınmadı, Fizik ve Tedavi Rehabilitasyon Merkezi ile Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinin yapılması içinde girişimlerde bulunuldu. Sadece Malatya merkezde değil ilçelerde de sağlık atağına geçildi. Akçadağ başta olmak üzere Doğanşehir, Darende, Pütürge, Hekimhan'da bu sağlık bütçesinden önemli pay alan ilçelerin başında geliyor. 
TIP MERKEZİ SEKTÖRÜN İDOLÜ 
Geçen yıl 175 karaciğer nakli yaparak Türkiye'de birinci olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, bu alanda ilk dörde giren sağlık kuruluşları içinde tek devlet kurumu olma özeliğini elinde tutuyor.Malatya'nın Sağlık cennetti haline gelmesinde Turgut Özal Tıp Merkezi önemli bir misyon üstleniyor. 2002 yılında ilk defa 3 karaciğer nakli ile başlayan başarının son durağı olan 2010'da 175 karaciğer nakli yapmayı başararak, Malatya ekonomisine yıllık 200 milyon TL katkı sağlıyor. Bu nakilden dolayı sadece Turgut Özal Tıp Merkezi aylık 2 milyon TL'nin üzerinde gelir elde ediyor. 
YABANCILARIN GÖZDESİ OLDU 
Turgut Özal Tıp Merkezi'nin sektördeki "ağabey" rolü özelikle son yıllarda kentte yabancılarında gelmesine neden oldu. Sadece bir yıl içinde Irak, Sudan, Suriye başta olmak üzere farklı ülkelerden onlarca hasta Malatya'ya geldi. Sağlık sektörünün temsilcileri önümüzdeki 5 yıl içinde özelikle yabancıların kente gelişlerinde ciddi bir artış beklediklerini sözlerine ekliyorlar 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.