Mahkeme Disiplin Cezasını İptal Etti

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak IŞIK yapmış olduğu basın açıklamasında; İlçe hastanesi acil serviste acil tıp teknisyeni olarak görev yapan sağlık çalışanına nöbet esnasında saat 17:00 civarında nöbetçi hekim tarafından, evde sağlık hizmeti alan yatağa bağımlı olan bir hastaya evinde hasta sahibinin özel aracı ile enjeksiyon yapmak üzere görevlendirildiğini sözel olarak belirtilmesi üzerine, acil tıp teknisyeni tarafından nöbetçi hekime sözel olarak; herhangi bir resmi görevlendirme belgesi olmadan hastanın evine gidemeyeceğini, Kendisine resmi görevlendirme onayı ve hizmet aracı tahsis edildiği durumda ancak hastanın evine gidebileceğini belirtmesine rağmen nöbetçi hekim tarafından acil tıp teknisyeni hakkında tutanak düzenlenmiştir. Tutanak üzerine ilçe hastanesi başhekimi herhangi bir soruşturma yapmadan sadece kişinin savunmasını alarak acil tıp teknisyenine en ağır disiplin cezalardan olan “1/8 Oranında Aylıktan Kesme Cezası” verilmiştir.

Mahkeme Disiplin Cezasını İptal Etti
13 Ekim 2014 Pazartesi 15:43

            Konuyu yargıya taşıyarak, konuyla ilgili olarak Trabzon İdare Mahkemesi vermiş olduğu kararında “Mevzuat hükümleri uyarınca , disiplin cezası verilebilmesi için kusurlu halin tespitinden sonra Kanunla belirli süreler içerisinde ilgili memur hakkında soruşturma açılması, bu soruşturma sonucunda işlem tahsis edilmesi gerekmekle, davacı hakkında usuluna uygun soruşturma yapılıp ilgilinin leh ve aleyhindeki tüm deliller toplanarak bir soruşturma raporuna bağlanması ve buna göre yapılacak değerlendirme sonucunda bir karar verilmesi gerekirken, doğrudan Baştabiplik tarafından soruşturma yapılmaksızın davacı hakkında tesis edilen dava konusu hakkında hukuka uyarlık bulunmamaktadır” yönünde karar verilerek acil tıp teknisyenine verilen disiplin cezası iptal edilmiştir. Sonuç olarak ilgili idare mahkemesi herhangi bir soruşturma yapılmadan direk savunma alma yöntemi ile disiplin cezası verilemeyeceğini hükmetmiştir.

Öte yandan Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkındaki Yönergesi Madde 7’de Her ilçede Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Kurulması gerektiğini belirtilmektedir. 1) Birim ve mobil birimler, illerde ilgili kurum baştabibinin talebi, ilçelerde grup başkanlıklarının talebi ve müdürlüğün teklifi üzerine Valilik Onayı ile kurulur ve tescil için Bakanlığa bildirilir.”

Evde Sağlık Hizmetlerinde Ulaşım Aracı Tahsisi Gerektiği MADDE 9- (1) Evde sağlık hizmeti vermek üzere görevlendirilen ekibin ulaşımı için uygun bir mobil araç, hastaların evden sağlık kurumuna veya sağlık kurumundan eve nakli için gerektiğinde kullanılmak üzere bir hasta nakil aracı tahsisi yapılır. Acil durumlardaki hasta nakli için 112 ambulans hizmetlerinden yararlanılır.” hükmü yer almaktadır.

Evde Sağlık Hizmetlerinde Personel görevli bir tabip, bir hemşire, bir sağlık memuru ve bir şoför görevlendirilir. MADDE 10- (1) Evde sağlık hizmetleri biriminde görevlendirilen Birimde kayıt ve arşivleme işlemleri ile iletişim ve haberleşme işlemleri için var ise 1 tıbbi sekreter görevlendirilecek sorumlu tabip, veya sorumlu diş tabibi ve diğer personel ilgili kurum amirince belirlenir. (2), bulunmaması halinde uygun nitelikte bir personel, evde sağlık hizmetleri ekibinde ise asgar bir fizyoterapist, bir diyetisyen, ihtiyaç halinde bir psikolog, bulunmaması halinde ise sosyal çalışmacı veya her ikisi birden bu ekibe dahil edilebilir. İşin yoğunluğu veya ihtiyaca göre birden fazla evde sağlık hizmeti ekibi oluşturulabilir ve bu ekiplere ilave personel görevlendirmesi yapılabilir.

MADDE 19- (1) Evde sağlık hizmetleri randevu sistemine dayalı olarak yürütülür. Vakanın durumuna göre günlük, haftalık veya aylık dilimler halinde önceden hazırlanan ziyaret gün ve saatlerini, ekipte yer alacak personelin unvan ve kimlik bilgilerini içeren ziyaret planı evde sağlık hizmeti verilecek kişi veya aile bireylerine önceden bildirilerek randevu alınır. Ziyaret planının bir nüshası kişi ve aile bireylerine de verilir.” Hükümleri yer almaktadır.

Görüldüğü üzere ilgili Yönerge gereği hastane bünyesinde evde sağlık hizmeti birimi kurulması gerektiği, Evde sağlık hizmetlerinde kurulmak üzere araç tahsisi, bu birimde unvan olarak asgari bir tabip, bir hemşire, bir sağlık memuru ve bir şoför görevlendirilmesi gerekmektedir. Bu birimlerde görev yapacak unvanlar arasında acil tıp teknisyeni unvanı yer almamaktadır. Evde sağlık hizmeti randevu sistemine göre hareket etmektedir. Acil tıp teknisyeninin hastanın özel aracı ile resmi görevlendirme yapılmadan enjeksiyon yaptırılmaya veya hastanın evine gönderilmesinin uygun olmadığını düşünmekteyiz. Evde sağlık hizmetlerinin tedavileri randevu ve belirli esaslar dahilinde görevli personeller tarafından ekip olarak yapılmaktadır.

İlgili yönergenin Ek-1de Evde Sağlık Hizmetlerinde bulundurulması gereken araç gereç, tıbbi cihaz ve ilaçların asgari standartları yer almaktadır. Bu ilaçlar hizmet aracında yer almaktadır. Ek-1 de tedavide komplikasyon geliştiğinde anlık müdahale şansı vardır. Acil tıp teknisyeninin unvanına uygun olmayan ve amirin yazılı emri ve hizmet aracı olmadan hasta yakının özel aracı ile bu göreve gönderilmesinde ilgili yönergeye aykırılık teşkil etmektedir.

               Av.Burak IŞIK

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.