Lojmanlara Başvuru Şekli

Sağlık Çalışanları, İllerinde bulunan lojmanlara başvuru şekilleri, nasıl ve hangi aylarda başvurabileceği konusunda sıkça sorular sormaktadırlar.

Lojmanlara Başvuru Şekli
04 Şubat 2015 Çarşamba 11:28

 Bilindiği üzere Kamu Konutları Yönetmeliği Madde 1 “Bu Yönetmeliğin amacı, 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununun 2 nci maddesinde belirtilen kurum personeline kamu konutlarının tahsis şekli, oturma süresi, kira, bakım, onarım ve yönetimine ait usül, esas ve şartlar ile uygulamaya dair diğer hususları tesbit etmektir.

Görüldüğü üzere 2946 sayılı Kamu Konutları Kanunun 2 nci maddesinde belirtilen kurum personeline kamu konutları (lojmanlar) tahsis ve başvuru şekli bu Yönetmeliğin 14.Maddesinde ger almaktadır.

Kamu Konutları Yönetmeliği

 Madde 14 “Kendisine konut tahsisini isteyen personel, bir örneği Yönetmeliğe ekli (EK-5) beyanname ile bağlı bulunduğu en yakın sicil amirine başvurur. Amir tarafından beyanname tetkik edilerek, konut tahsis komisyonlarına sunulmak üzere, konut tahsis işlemlerini yürütmekle görevlendirilen birime gönderilmesi sağlanır. (Ek cümle: 1/5/2002-2002/4133 K.) Bu birim beyannameleri Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmelik uyarınca verilen mal bildirimleriyle karşılaştırılması için mal bildirimlerinin verileceği mercilere gönderir. (Değişik cümle: 1/5/2002-2002/4133 K.) Karşılaştırma işlemi sonuçlandıktan sonra, konut tahsis işlerini yürütmekle görevlendirilen birimde, beyannamedeki bilgileri göre ek (4) sayılı cetveldeki puanlar dikkate alınır ve her yıl Ocak ayı içinde gerekli değerlendirme bilgisayar ortamında yapılarak toplam puana göre sıra cetveli düzenlenir. Sonuç bir yazı ile ilgili personele veya bu personele duyurulmak üzere görev yaptığı birime bildirilir. Beyanname, sıra cetveli ve diğer belgeler saklanır.

Ancak, birinci fıkraya göre puan sıralaması yapılanlardan, kendisine konut tahsis edilmeden başka bir il veya ilçeye atananlar, bulundukları son görev itibariyle, yeniden puanlamaya tabi tutulur ve o yılın puan sıra cetvelinde gösterilir.

Göreve yeniden veya ilk defa atananların konut tahsis talepleri, ataması Ocak ayı içinde yapılmış ise o yıl, aksi halde boş konut yok ise müteakip yılda değenlendirilir ve puanlaması yapılır. 

 

Yönetmelikten anlaşılacağı üzere tüm personel her yıl Ocak Ayı içerisinde (EK-5) beyanname ile bağlı bulunduğu kurumuna dilekçe ile başvuruda bulunarak, İdareler başvuru yapanlar arasında Ocak Ayı içerisinde sıra cetveli düzenleyerek sonuç yazı (Sıralama listesi)  personele veya personelin görebileceği şekilde duyurulur.

Kurumlar, Yönetmeliğe göre Ocak Ayı veya yıl içerisinde başka Aylarda lojman talebi için personele duyuru yapma veya yazı yazma gibi bir mecburiyeti ve zorunluluğu bulunmamaktadır. Yönetmelikte hüküm açıktır. Personel lojman talebi var ise her yıl Ocak ayı içerisinde (Ek-5) beyanname doldurarak kendi kurumuna dilekçe başvurabilir. Konutlar tadilat, inşaat halinde de olsa idareler Ocak ayı içerisinde alınan başvuruları kabul ederek gerekli değerlendirmeden sonra sıra cetveli düzenlemesi gerekmektedir. Bu liste 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında geçerli bir listedir. Yıl içerisinde tüm lojman yerleştirmelerinde bu liste dikkate alınmalıdır. İdareler tadilat, inşaat veya lojmanları doluluğu gibi mazeretlerle Ocak ayı içerisindeki başvuruların kabulunu reddedemezler.

Ocak Ayı içerisinde lojman başvurusu yapamayanlar, başka bir ilden nakil gelen, veya yeniden açıktan atamayla gelenler Ocak Ayı içerisinde başvuru yapmamışlarsa takip eden yılın Ocak Ayı içerisinde başvuru yapabilirler. Aksi durumda mağdur olan sağlık çalışanları mağduriyetleri durumunda İdare mahkemelerine başvuru yapmalıdırlar.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.