Lisans Tamamlamadaki Belirsizlikler Sona Ermeli!

Lisans Tamamlamadaki Belirsizlikler Sona Ermeli!
28 Ağustos 2015 Cuma 23:33

Genel Sağlık-İş sendikası olarak Sağlık personeli lisans tamamlamada ki belirsizliklerin giderilmesi için YÖK, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptık.

Başvuru Gerekçelerimiz:

1-) 26 Kasım 2014 gün ve 29187 sayılı Resmi Gazetede 6569 sayılı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayınlanmıştır. Kanunun 32. maddesi ile 2547 sayılı yasaya Geçici 69. madde eklenmiştir. Düzenleme şöyledir.

GEÇİCİ MADDE 69 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.

2-) Bu düzenleme gereğince önlisans mezunu olan sağlık çalışanlarına lisans tamamlama eğitiminin önü açılmıştır. Kanunda lisans tamamlama eğitimlerinin Yüksek Öğretim Kurulu’nca belirleneceği düzenlenmiştir.

3-) YÖK’ün İnternet sitesinde 23.07.2015 tarihinde yapılan duyuruda önlisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programlarının açılacağı belirtilmiş ve başvuruların 24-28 Ağustos 2015 tarihlerinde alınacağı ve yerleştirmelerin ise 03 Eylül 2015 tarihinde yapılacağı ilan edilmiştir.

4-) Sendikamız üyesi olan birçok sağlık çalışanı 24 Ağustos 2015 tarihinden itibaren YÖK’ün internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için giriş yaptığında lisans tamamlama eğitimi olarak kendilerine sunulan seçeneklerin ön lisans programları veya görev tanımları ile ilgili olmadığını tespit etmişlerdir. Sendikamızca tespiti yapılan çalışmaya ilişkin örnek tablo şöyledir: tablo

5-) Sağlık çalışanlarının alanları dışında lisans tamamlama eğitimine başvuruda bulunmak zorunda bırakılmasının sağlık eğitimine ve bilimsel eğitime aykırı olduğunu değerlendirmekteyiz. Buna ek olarak bu programlara başvurmak zorunda bırakılan sağlık çalışanları bu alanlara başvurması ve mezun olması durumunda kendilerini başkaca ve daha önemli bir sorun beklemektedir.

6-) YÖK’ün İnternet sitesindeki zorunlu tercih kılavuzu ile kayıt sırasında sistemin yönlendirdiği bölümlerin üst öğrenim sayılıp sayılmayacağı sağlık çalışanlarını endişelendirmektedir. Şöyle ki,

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 17.03.2014 tarih ve 2334 sayılı yazısına göre 11.05.2006 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 160 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği’nin “E-Uygulamaya İlişkin Ortak Açıklamalar” bölümünün 3. sırasına göre kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıfında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatların ödeneceği belirtilmiştir.

Maliye Bakanlığının bu görüşüne dayanan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 22.07.2014 tarih ve 37106781 sayılı genel yazısı ile sadece bulunulan hizmet sınıfına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimin bitirilmiş olmasının üst öğrenim sayılması için yeterli görüleceği belirtilmiştir.

Bu durumda Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yazılarına göre YÖK tarafından açılmış olan, lisans tamamlama programlarından hangilerinin bir üst öğrenin sayılacağı ve hangi bölümlerden mezun olanlara üst öğrenimin karşılığı zam ve tazminatların ödeneceği belirsizdir.

7-) YÖK tarafından açılan lisans tamamlama programlarından (alanı içinde veya dışında) mezun olan sağlık çalışanlarının bulunulan hizmet sınıfına atanılabilecek bir üst öğrenim olarak kabul edilip edilmeyeceğinin ve bu programlara kayıt yaptırarak eğitimlerini tamamlayan ve mezun olan sağlık çalışanlarına üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatlarının ödenip ödenmeyeceğinin net olarak belirlenmesi ve Sendikamız üyeleri ile tüm sağlık çalışanlarına tereddüde yer bırakmayacak şekilde duyurulması gerekir. Aksi halde kayıt yaptırdığı programdan mezun olan sağlık çalışanlarının elinde sadece lisans diploması olacak ancak bu diploma kendilerine görevleri ile ilgili olarak bir üst öğrenim olarak kabul edilmeyeceği için üst kadrolara atanamayacak ve en önemlisi zam ve tazminatlardan yararlanamayacaklardır.

Anayasamızın 2. Maddesinde belirtildiği üzere hukuk devletinde asıl olan idarenin hukuka uygun davranması ve vatandaşların “hukuki güvenlik” ilkesi gereğince korunmasıdır. Bugüne kadar eğitim ve öğretimlerini kendilerinin maaşlarından veren, eğitim almak için her türlü fedakarlığı göze alan emek, zaman ve para harcamak zorunda kalan emekçi sağlıkçılarının tek beklentisi de “hukuki güvenlik”tir. Yani YÖK tarafından açılan bu programlardan mezun olacak meslektaşlarımızın hukuki statüsü ne olacaktır? Bu emekçilerin emek, zaman ve para harcayarak aldıkları diplomalarına bağlı olarak kendileri, mesleki üst öğrenim karşılığı olan zam ve tazminatlardan faydalanabilecek midir? Bu sorularına cevapların acilen verilmesi,  gerekmesi halinde hukuki düzenleme yapılması gerekir. Aksi halde yıllarca emek, zaman ve para harcayarak eğitim alan ve mezun olan sağlıkçılara lisans diploması dışında hiçbir kazanımı olmayan göz boyayan ve sonucu olmayan bu programların hangi amaca hizmet edeceğinin açıklanması gerekir. Ülkenin içinde bulunduğu belirsizlik ortamında bir de bu ve bunun gibi belirsizlikler içeren, tereddütler olan sağlık çalışanının ne yapacağını bilemediği adımların atılmamasını talep ediyor, yetkili makamları göreve davet ediyoruz.

                Saygılarımızla. 28.08.2015

                                                                                                                  Zekiye BACAKSIZ

                                                                                                             Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.