Lisans Tamamlama Ne İşe Yarayacak

En çok üye sayısına sahip Sağlık Sen Genel başkanına sormak istiyoruz Lisans tamamlayan ebeler, hemşireler ve yeni lisans tamamlayacak 100 bine yakın sağlık çalışanları lisans tamamladıktan sonra Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde 0,40 ek ödeme kat sayısından lise mezunu seviyesinde döner sermaye almaya devam edecek midir? ; sizce döner sermaye dağıtımı bu hali ile adil midir? Neden bu konuyu gündeminize almıyorsunuz?

Lisans Tamamlama Ne İşe Yarayacak
26 Kasım 2014 Çarşamba 14:24

Sağlıkta yetkili ve en çok üye sahibi olan Sağlık Sen web sitesinde “işte hizmet sendikacılığı” başlığı altında yapmış olduğu açıklamasında lisans tamamlama ile ilgili müjdeli haberler veriyor. Bu müjdeli haberin sağlık çalışanlarına hayırlı olmasını diliyoruz.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Sayın Metin Memiş açıklamalarında ““Lisans tamamlamanın, Sağlık Sen’in sendikal kimliğini yansıtan en önemli kazanımlardan birisi olduğunu, Sağlık çalışanlarının eğitim hakkı için verilen mücadele neticesinde ilk olarak ebe, hemşire, sağlık teknikerleri için Lisans Tamamlama hakkını sağladığını, Bu haktan bütün sağlık çalışanlarının yararlanması için Bakanlıkla, YÖK’le çalışmalar yürüttüğünü, belirtmektedir. Sayın Memiş lisans tamamlama için mücadele verdiğini anlatmaktadır. Peki Lisans tamamlayan sağlık çalışanalarına lisans tamamlamanın getirisi götürüsü ne olacaktır.

Sayın memişin ifade ettiği gibi daha önce hemşire, ebe, sağlık teknikerleri lisans tamamlamışlardır. Lisans tamamlama için ortalama 3.600 TL sadece eğitim gideri harcamışlardır. Lisans tamamlayan ebe, personel sağlık hemşire ve sağlık memurlarının sadece 1.Derecede ek göstergeleri 2200’den 3000 ek göstergeye çıkmıştır. 1 Derece 2 kademe almışlardır. Bunların dışında herhangi bir getirisi olmadığını düşünüyoruz. Konuyu özetleyecek olursak, Sağlık Bakanlığına Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik Ek-2 ve Ek-3’te Hizmet Alanı Kadro-Unvan Katsayıları tablosunda Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan 4 Yıllık lisans mezunu "Sivil savunma uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları" 0,75 ek ödeme katsayısından ortalama 1,200 TL ek ödeme alırken, aynı kurumlarda görev yapan Lisans tamamlayan ebeler, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları maalesef 0,40 ek ödeme kat sayısından ortalama 700 TL gibi lise mezunu seviyesinde döner sermaye almaları üzücü bir durumdur. Üzücü olduğu kadar küçük düşündürücüdür. Sayın Memiş’in olağanüstü çabasının bu alanda yaşanan haksızlığın düzeltilmesi yönünde olması gerektiğini düşünüyoruz. Lisans tamamlayan ebe, hemşire ve diğer sağlık çalışanları okulu bitirdiklerinde büyük hüsran yaşamışlardır. Aynı hüsranı 100 bine yakın lisans tamamlamayı bekleyen sağlık çalışanların yaşamamalarını diliyoruz.

Sayıları 100 Bini bulan 2 Yıllık Ön lisans mezunu sağlık çalışanları lisans tamamlasalar dahi kazanacakları pek bir şey olduğunu düşünmüyoruz. Sadece ek göstergesi 1.derecede 3000 olacaktır. 1derece 2 kademe alacaklardır. 1.Dereceye gelince Ortalama 50 TL arası parasal getirisi olacaktır. Başka bir getirisi olmayacaktır. Lisans tamamlamak için 2 yıl emek ve en az 4.000 TL gibi para harcanacağını,  Özlük hakları düzeltilmediği müddetçe zaman, emek ve para kaybı olacağını düşünüyoruz.

Sağlık Sen’in bağlı olarak faaliyet gösterdiği Memur sen daha önce 3 bine yakın sağlık çalışanına yüksek lisans yaptırdığını, yeni yüksek lisans anlaşmalarının yapıldığı yönünde müjdeler vermişti. Sağlık çalışanları sendikaların yapmış olduğu anlaşma gereği 5.000 TL para ve büyük emekler vererek Yüksek Lisans tamamlamışlardır. Sonuç bekledikleri gibi çıkmamıştır. personel sağlık Sadece diplomaları hiçbir işe yaramadan ellerinde kalmıştır.

Konuyu açmak gerekirse; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-1 Sayılı cetveline göre mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları sadece lisans mezuniyeti ile beraber yüksek lisans bitirmeden 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor. Peki Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan "Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, kimyager, sosyolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve benzeri meslek grupları yüksek lisansı bırakın doktora dahi bitirse 1.Derecede 3000 ek göstermeye almaya devam edecekler. Demek ki yüksek lisans veya doktora bitirseler dahi maaşı, emekli maaşı, emekli ikramiyesi artmayacak, Memur Sen Genel Başkanına sitemizde 2 kez tezsiz yüksek lisans ne işe yarayacak? Diye soru sorduk fakat maalesef cevap alamadık. Lisans tamamlamada aynı şekilde mağduriyetler yaşanacağını fazla bir kazanım olmayacağını sadece diplomalarının ellerinde kalacağını düşünüyoruz.

Lisans mezunlarının sağlık kurumlarında idareci ve uzmanlık hakkı bulunmaktadır. Bu kadrolarda objektif belirleyici sınav ve başka bir belirleyici unsur olmadığından her lisans mezunu eşit şartlarda yönetici ve uzman olamamaktadır. Lisans tamamlama sadece hayal kurma çerçevesini artırdığını düşünüyoruz.

Lisans tamamlayan erkek sağlık çalışanları askerliğini kısa dönem ve asteğmen olarak yapma şansı yakalamaktadır.

Yazıyı okuyan lisans tamamlamak için bekleyen  sağlık çalışanları lütfen yanlış düşünmesinler. Lisans tamamlamaya karşı değiliz. Olması gereken bir durumdur. Yıllarca bu müjdeyi hep beklediniz. Bizlerin eleştirdiği konu yetkili sendikanın lisans tamamlama sonrası kazanımlarınız konusunda daha fazla gayret göstermelerinden yanayız saygılarımızla.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.