Lisans Mezunu Hemşire Varken Lise Ve Önlisans Mezunu Sorumlu Olamaz

MAHKEME KARARI

Lisans Mezunu Hemşire Varken Lise Ve Önlisans Mezunu Sorumlu Olamaz
TSS HABERİ;
Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda üniversite mezunu hemşirenin sorumlu hemşire olarak atanmaması işlemini mahkeme iptal etti. Mahkeme hemşirenin yönetici olarak atanmamasından dolayı yoksun kaldıkları parasal kayıplarının da yasal faizi ile ödenmesine hükmetti.
Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Eğitim hastanesinde 12 servise "Servis sorumlu hemşiresi" ataması yapıldı. 6 birime ön lisans mezunu hemşireler sorumlu olarak atandı.

Lisans mezunu Türk Sağlık-Sen üyesi hemşirenin sorumlu hemşireliğe atanması için yaptığı başvuru reddedildi.Bu uygulama üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından Aydın 1. İdare Mahkemesinde dava açıldı. Açılan davayı görüşen mahkeme verdiği kararda hemşirelik kanununda ve hemşirelik yönetmeliğinde hemşirelik ile ilgili yönetim görevlerinde lisans ve yüksek lisans mezunlarının öncelik hakkının olduğuna dikkat çekti.

Kararda lisans mezunu hemşirenin öncelik hakkı bulunduğu belirtilerek davacı hemşirenin bu görevi yürütmesinde sakınca bulunduğuna dair idarece herhangi bir bilgi ve belge sunulmadığına da dikkat çekildi. Hemşirenin sorumlu hemşire olarak atanma talebinin reddedilerek daha sonraki görevlendirmelerde değerlendirileceğine yönelik işlemin iptaline karar verildi.

Mahkeme ayrıca hemşirenin sorumlu hemşire olarak görevlendirilmemesi nedeniyle yoksun kaldığı parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması