Libyalı Hastalar Rahatsızlık Veriyor

TÜRK SAĞLIK SEN

Libyalı Hastalar Rahatsızlık Veriyor
19 Kasım 2015 Perşembe 14:03

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Nisan başında gemiyle Çeşmeye getirilen ve İzmirdeki 9 hastaneye yatırılan yaklaşık 479 Libyalıya tanınan imkanlardan ve yine bu hastalar tarafından sağlık personeline yönelik çıkartılan çeşitli sorunlardan dolayı isyan etti.     
"Ülkemize getirilen 479 civarı yaralı daha getirilmeden bize gelen bilgi çerçevesinde bazı hastanelerimizde kendi vatandaşlarımızın Libyalılara yer açılması için çıkartıldığı yönünde bilgiler geldi. Yatması gereken kendi vatandaşlarımız, gelecek Libyalılara yer açılsın diye hastanelerden çıkartıldığını öğrendik. Libyalıların Türkiye ye varmasının ardından da kendi vatandaşlarımıza sağlanmayan her türlü imkanlar; uçak, helikopter ambulanslar vb, tahsis edildi. Kendi imkanları ve fiziki gücüyle yürüyebilen Libyalılar dahi kara ambulanslarıyla taşınarak, hastanelere yerleştirildi" dedi.         
3G’Lİ TELEFON VE HAVALI YATAK İSTİYORLAR
Libyalıların Çeşme Limanı na varıp, hastanelere taşınmasının ardından, birkaç gün içinde yaklaşık 40 refakatçinin Türkiye de sıkıldıkları ve ortamı beğenmedikleri gerekçesiyle geri gitmek istediklerini söyleyen Doğruyol, bu kişilerin geri gönderildiğini belirtti. Libyalıların sağlık personelimize karşı yapılan uygunsuz davranışlarından dolayı pek çok kişi sıkıntı yaşadığının altını çizen Doğruyol, "Libyalıların şikayetleri bunlarla da kalmadı; yemekleri beğenmeme, sabah kalvaltısında çeşit sayısını az bulma, öğle ve akşam aynı yemeği yemek istememeleri gibi şikayetler geldi. Yine geçtiğimiz gün Valimizin ve İl Sağlık Müdürlüğü nün hastanelere yaptığı ziyarette kendisinden 3G li telefon, koridorlara LCD televizyon istenmiş olduğunu da okuduk. Yine kimi doktor arkadaşlarımızdan havalı yatak gibi talepleri olmuş" diye konuştu. 
ÇALIŞANLARIMIZA UYGUNSUZ DAVRANIŞLARDA BULUNUYORLAR
Libyalıların yattığı bazı hastanelerde görevli doktor ve hemşirelerin de bazı sıkıntılarını kendilerine ifade ettiklerini söyleyen Doğruyol, "Örneğin onların kültüründe karşı cinse ismini sorduğunuzda o da adını size söylerse arkadaşlığınızı kabul etmiş sayılıyormuş. Sağlık çalışanlarımız kamu çalışanları zaten sorulduğunda isimlerini söylemek zorunda olduklarından tatsız ve hoş olmayan durumlar ortaya çıkmış. Bu da hem bizleri hem de orada görev yapan arkadaşlarımızı oldukça üzüyor. Güvenlik önlemleri artırılmalı" dedi.  
KENDİ VATANDAŞIMIZA YOK ONLARA VAR
Doğruyol, tüm bu anlattıklarında asıl mualefet ettiği şeyin, kendi vatandaşlarımıza hastanelerde sunulmayan imkanların, Libyalılara sunulduğu olduğunun altını çizdi. Türkiye olarak şov yapılmaya çalışıldığını söyleyen Doğruyol, "şimdiye kadar bizim hangi Bakanımız, Valimiz hastaneleri dolaşıp kendi vatandaşlarını ziyaret etti. İnternet ve laptop isteyip de biz görüntülü konuşma yapmak istiyoruz dediklerinde her türlü imkanı Libyalılara sağladık ama kendi vatandaşlarımıza bu imkanların hiçbiri şimdiye kadar sağlanmadı. Bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak önceliğimiz yapılacak şeyler kendi vatandaşlarımızın lehine olmalıdır. kendi vatandaşlarımız hastanelerde yer olmadığı için geri çevrilirken, söz konusu Libyalılar olunca tüm imkanlar seferber edildi" diye konuştu.     
HASTALARIN PARASINI HASTANE ÇALIŞANLARI ÖDÜYOR İDDİASI
Doğruyol Libyalıları getiren AK Parti Hükümeti nin, bu kişilerin tedavi giderlerini de o hastanede çalışan personele ödettiğini söyledi. Doğruyol, "o hastanelerde çalışan personelin faydalanması gereken, hastanenin döner sermayelerinden belli bir oranda kesinti yapılarak, Libyalı yaralıların tedavi masrafının karşılanmasında kullanıldığını biliyoruz. Bu yaralıları hükümet getiriyorsa, bunun faturasını kendi vatandaşımız, o hastanelerde çalışan personel ödememeli. Bu hastaları getiren orada çalışan ebe, hemşire veya doktor değil ki, parasını ödesin. Hükümet bu giderleri kendi kaynaklarından karşılamalıdır" dedi.     
GELENLERİN ÇOĞUNLUĞU ACİL HASTA DEĞİL, YÜRÜYECEKKEN AMBULANSLA GETİRİLDİLER
Doğruyol, " Getirilen 479 civarı yaralının belki de 100 tanesi gerçekten acil müdahale edilmesi gereken yaralı ama diğerlerinin öyle olmadığını görevli arkadaşlarımızdan da aldığımız bilgilerle öğreniyoruz. Gemide günlerce yol alarak buraya getirilen Libyalılar, yol boyunca hiçbir sıkıntı yaşamamasına rağmen, gemi limana yanaşır yanaşmaz sanki hepsinin durumu çok acilmiş gibi helikopterler, uçak ve kara ambulanslarla müdahale ediliyor. Sağlık personeli yürüyebilen hastaları dahi taşımaktan eziyet çekiyor" diye konuştu. 
GÖREVLENDİRMELER SAĞLIK HİZMETİMİZİ AKSATTI
Yine bu hastanelere getirilecek Libyalılar için sağlık personellerinin görevlendirildiğini ve insanların huzursuz edildiğini belirten Doğruyol, 10-15 günlük görevlendirmelerin yapılması gereken ameliyatların ertelenmesine neden olduğunu ve halkın mağdur edildiğini vurguladı.  Libyalıların, sağlık personeline yönelik uygunsuz davranışlar sergilediği bilgisinin hergün kendilerine geldiğini söyleyen Doğruyol, "Sağlık Bakanlığı eğer bu hastaların acil tedavilerini yaptıysa biran önce Libya ya iade etmesinde büyük yarar vardır. Önümüzdeki süreçte sağlık personelimize yönelik, altından kalkılamayacak bir olay olursa Sağlık Bakanlığı bunu kimseye anlatamaz. Sağlık personelimizi tehdit eden, isteklerini yerine getirilmediğinde dünya medyasına şikayet edeceğini söyleyen Libyalıların bunu yapmaları durumunda Bakanlığın dünya kamuoyu karşısında zor durumda kalabilir. O nedenle bir an önce iade edilmesi gerekir. Bu süreçte sağlık çalışanlarımıza karış güvenlik önlemlerinin de arttırılmasında yarar var" dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.