Lensler İnternetten Satılamaz...

Lensler İnternetten Satılamaz

Lensler İnternetten Satılamaz...
22 Kasım 2012 Perşembe 13:36

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ‘Normal Reçete ile Verilecek İzlemeye Tabi İlaçlar” kapsamına alınan ilaçlar hakkında duyuru yayımlanmıştır;

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

Sayı: 78489059-0.02.0.11.07

Konu: Yönetmelik taslağı

DUYURU

Bazı internet adreslerinde; “LENSLERİN İNTERNETTEN SATIŞINA ONAY SAĞLIK BAKANLIĞINDA İMZA BEKLİYOR” ifadeleri ile flaş haber yaparak kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir.

Bilindiği üzere, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere, optisyen unvanının kullanılması, optisyenlik mesleğinin icra edilmesi ve optisyenlik müessesesinin açılması ve işletilmesiyle ilgili usul ve esaslar 5193 sayılı Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkartılan 27/9/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

Ancak, Mahmut YETİM kendi adına aseleten, Ankara, Adana ve Konya Fenni Gözlükçüler Derneği tarafından Yönetmeliğin muhtelif maddeleri hakkında Bakanlığımız aleyhine dava açıldığı, açılan davada Danıştay 10. Dairesi’nin E.2004/13011-K.2006/3660 sayılı kararında; Yönetmeliğin 26, 27 inci ve Ek 6 sının dayanağı Yasaya aykırı olduğu gerekçesi ile iptaline karar vermiştir. Diğer taraftan, optisyenlik müesseselerine, Yönetmelik hükümlerinin tatbik edilmesinde karşılaşılan sorunlar ve güncel ihtiyaçların ortaya çıkması sebebi ile ilgili mevzuatta değişiklik yapılması zorunluluğu doğmuştur. Bu kapsamda “Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” hazırlanmıştır.

5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanunun optisyenlik mesleğinin amacının açıklandığı ve mesleği icra edecek kişilerin sahip olması gereken niteliklerin belirlendiği 4 üncü maddesinde, sadece optisyenlik müessesesinde yapılacak işler ve satışı yapılacak ürünler belirlenmiştir. Kanunun 6 ıncı maddesinde ise, optisyenlik uygulamalarının neler olduğu sayılarak kapsamı belirlenmiştir.

Bu bağlamda, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun gereği, Numaralı (mihraklı) gözlük camı, gözlük çerçevesi ve kontakt lenslerin reçeteyle optisyenlik müessesesinde satılması gerekmektedir. Bahse konu hazırlanan Yönetmelik taslağı, ilgili kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının görüşüne sunulmuş olup “LENSLERİN İNTERNETTEN SATIŞI”

ile ilgili her hangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Dr. Ercan ŞİMŞEK

Kurum Başkanı a.

Kurum Başkan Yardımcısı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.