Laboratuvarlardan kişisel veri toplanmasına durdurma !

Tıbbi laboratuvarlardan kişisel veri toplanması durduruldu ..

Laboratuvarlardan kişisel veri toplanmasına durdurma !
19 Haziran 2015 Cuma 16:11

Türk Tabipleri Birliği'nden yapılan açıklamaya göre; 9 Ekim 2013 tarihinde yürürlüğe giren Tıbbi Laboratuvarlar Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için Türk Tabipleri Birliği tarafından Danıştay'da açılan davada laboratuvarların Bakanlığın istediği verileri Bakanlığa göndermelerini zorunlu kılan Yönetmelik hükmünün yürütmesi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından durduruldu.

Laboratuvarlarla ilgili kimi konuların Yönetmelikte düzenlenmesi yerine Bakanlığın kararlarına bırakılmasına ilişkin Yönetmelik kuralların yürütmesi daha önce Danıştay 15.Daire tarafından durdurulmuştu.

Yürütmenin durdurulması istenen ancak Danıştay 15. Daire tarafından yürütmesi durdurulmayan hükümlerle ilgili olarak Türk Tabipleri Birliği; yürütmesi durdurulan hükümlerle ilgili olarak da Sağlık Bakanlığı itirazda bulunmuştu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu bu itirazları inceledikten sonra; Sağlık Bakanlığı'nın bütün itirazlarının reddine karar verdi.

Kişisel sağlık verilerinin korunmasına ilişkin Anayasal düzenlemelere de aykırı olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı'nın istediği verilerin tıbbi laboratuvarlar tarafından Bakanlığa gönderilmesini zorunlu kılan düzenlemenin yürütmesinin durdurulması gerektiğine ilişkin Türk Tabipleri Birliği itirazı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'na veri paylaşımına ilişkin olarak konulan hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine de atıf yapılarak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

Bu Kararla, tıbbi laboratuvarların Bakanlığa hasta verilerini göndermeleri zorunluluğu durdurulmuş oldu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.