Laboratuvar Teknisyenlerinin Kan Alabilirmi

laboratuvar teknisyenlerinin kan alabilirmi

Laboratuvar Teknisyenlerinin Kan Alabilirmi
08 Temmuz 2014 Salı 13:20

Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanlığı tarafından laboratuvar teknisyenlerine kan alım görevi yaptırıldığı ve bunun usule aykırı olduğu gerekçesiyle açılan dava sonuçlandı. Dava dosyasını inceleyen Trabzon İdare Mahkemesi, laboratuvar teknisyenlerinin hastalardan kan alma işlemi yapmalarının görev ve yetkileri dahilinde bulunmadığına ve bu şekilde çalıştırılamayacaklarına hükmetti.
Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanlığı tarafından, Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan laboratuvar teknisyeni üyelerinin, görev ve yetkileri dışında hastalardan kan almak ile görevlendirildikleri gerekçesiyle üyeleri adına açtığı dava sonuçlandı.

Şube başkanlığından yapılan açıklamada, Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Laboratuvar Ünitesinde görev yapan teknisyen üyelerinin hastalardan kan alma ile görevlendirilmelerinin Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği'nde sayılan Laboratuvar Teknisyenlerinin Görev ve Yetkileri içerisinde belirtilmediğinden, iptal edilmesi hususunda ilgili başhekimliğe yazıldığı, ancak hastane başhekimliğinin bu talebi reddettiği belirtilerek, bu nedenle konunun sendikaca yargıya taşındığı ifade edildi.

Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dava dosyasını inceleyen Trabzon İdare Mahkemesinin 24 Mart 2010 tarihli kararıyla; "Laboratuvar teknisyenlerinin kan alma görevinin gerekli görüldüğü hastaların tahlil materyalinin bizzat hasta yatağında iken alınması konusunda sınırlı ve istisnai olduğunun açık olduğu, bu istisnai durum dikkate alınmaksızın genel olarak kan alma biriminde görevlendirilmelerine ilişkin dava konusu işlemde, hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığının belirtildiğini kaydetti.

Serdar, "Hastane başhekiminin hastane içerisindeki personelin görev yerini değiştirme konusunda yetkisi bulunduğu iddia edilmekte ise de, mahkeme kararında 'Hastane baştabibinin yetkisi hastane içerisinde görev yapılan yerin değiştirilmesine ilişkin olup, laboratuvar teknisyenlerinin mevzuatla belirtilen görevlerinin dışında başka bir görev ile çalıştırılması konusunda yetkisi bulunmadığından bu iddiaya itibar edilmemiştir' denilerek idarenin savunması yeterli görülmemiştir" dedi .

Türk Sağlık-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Serdar, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğini belirterek, Trabzon İdare Mahkemesi tarafından 2577 sayılı Kanun'un 27. maddesi uyarınca işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiğini, böylelikle hastane çalışanlarının önemli bir mağduriyetinin daha giderilmiş olduğunu söyledi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.