Laboratuvar Personeli Döner Sermaye Payını İstiyor?

LABORATUVAR PERSONELİ DÖNER SERMAYE PAYINI İSTİYOR?

Laboratuvar Personeli Döner Sermaye Payını İstiyor?
13 Ağustos 2014 Çarşamba 08:26

   Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında görev yapmakta iken 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarına atanmasının ardından döner sermaye ödemeleri kesilmiş olan laboratuvar personeli, Yasal düzenleme olmasına rağmen bu ödemeden yararlandırılmamaktan yakınıyor.
Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumuna devredilen personel arasında yer alan laboratuvar personeli, Sitemize gönderdikleri mesajda konuyu şu şekilde dile getiriyorlar:
   Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığının Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumuna devredilen laboratuvar personelinin döner sermayesi kesilmiş, ancak 18.01.2014 tarihinde yürürlüğe konulan “6514 ayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un 38 inci maddesi ile bu personelin de döner sermayeden yararlanmasının yolu açılmıştı.
   Çıkarılan Kanun ile, “209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun” da değişiklik yapılarak döner sermaye gelirlerinde pay alacaklar kapsamına alınmamıza rağmen, döner sermayenin ödenebilmesi için çıkarılması gereken Yönetmelik ise bugüne kadar çıkarılmamıştır.
   Öte yandan, döner sermaye ödenmesi konusundaki taleplerimize ise hazırlanan Yönetmeliğin Maliye Bakanlığında beklediği yönünde cevaplar verilmekte; Yönetmeliğin bekletilme nedenini olarak da, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu personeline ödenmekte olan döner sermaye oranlarında artışa gidilmesi yönünde yönetmelik değişikliği düşünüldüğü ve her iki düzenlemenin beraber çıkarılmak istenmesinin olduğu ileri sürülmektedir.
   Yönetmeliğin çıkarılmama sebebi eğer Türkiye Halk Sağlığı Kurumu personeline ilişkin yapılacak düzenlemenin beklenmesi ise, bunun haklı bir gerekçe olmadığını düşünüyoruz. Çünkü söz konusu Kurum personeli halen döner sermayeden pay almaya devam ederken bize ise herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.
Bu nedenle, mağduriyetimizin göz önünde bulundurulmasını ve başka Kurum personeline yapılacak ödeme konuları beklenmeksizin, döner sermayeden pay almamızı sağlayacak Yönetmeliğin bir an önce çıkarılmasını istiyoruz.
2014 yılında yapılan Yasal düzenleme
   6514 sayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun
“MADDE 38 – 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “döner sermaye gelirlerinden” ibaresinden sonra gelmek üzere “, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri ile teknik hizmetler sınıfı kadrolarına atanmış olup Kurumun analiz ve kontrol laboratuvarlarında fiilen görev yapan personele döner sermaye gelirlerinden dördüncü fıkra uyarınca Bakanlık döner sermaye hesabına aktarılan tutardan birinci fıkrada belirtilen esaslar çerçevesinde” ibaresi eklenmiş …”

personelsaglikhaber.net
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.