Kurumlar Arası Geçişe Yargı Muvafakati

Çevre Sağlığı Teknisyeni Sağlık Bakanlığına atanması üzerine kurumu tarafından muvafakat verilmemesi neticesinde açtığı davayı kazandı.

Kurumlar Arası Geçişe Yargı Muvafakati
29 Haziran 2012 Cuma 09:15

   Ağrı Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde Çevre Sağlığı Teknisyeni olarak görev yapan derneğimiz üyelerinden Mehmet YORULMAZ’ın Sağlık Bakanlığına atanması üzerine kurumu tarafından muvafakat verilmemesi neticesinde açtığı davayı kazandı.

   Ağrı İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapmak üzere Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunan üyemizin talebini kabul eden Sağlık Bakanlığı Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından muvafakat talep etmiştir. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise, üyemizin hizmetine ihtiyaç duyduğu gerekçesi ile Sağlık Bakanlığının muvafakat istemini reddetti

   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının muvafakat vermemesi üzerine Erzurum 1. İdare Mahkemesi nezdinde dava açan üyemizin lehine sonuçlanan davanın kararında; kurumun üyemizin hizmetine ihtiyaç duyduğu yönünde ileri sürdüğü gerekçenin 5996 sayılı Kanun ve söz konusu bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 03.10.2011 tarihli  ve 34028 sayılı yazısı ile çelişmesi nedeni ile muvafakat isteminin reddi yönünde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık görülmediği belirtilmiştir.

   İdare Mahkemesinin kararını değerlendiren derneğimizin Genel Başkanı Muhammet BİRİNCİ, bu yönde sonuçlanan bir çok davaya rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının muvafakat vermemesini anlayamıyoruz. Hem meslektaşlarımızın yetkilerini ellerinden alacaksınız hem de, mesleklerini icra etmek üzere başka kurumlara geçişlerini engelleyeceksiniz. Bu uygulamanın hiçbir teamül ve hukuk kuralı ile bağdaşır bir yanı yoktur. Şeklinde konuştu. Mahkeme kararının diğer meslektaşlarımız açısından da çok önemli bir sonuç doğurduğunu ifade eden BİRİNCİ, mahkeme kararının ayrıca, kurumlar arası geçiş için hukuki bir gerekçe oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.