Kurum İçi Tayinlere İtiraz

Kurum İçi Tayinlere İtiraz

Kurum İçi Tayinlere İtiraz
02 Eylül 2013 Pazartesi 10:23

 Sağlık Bakanlığı 2013 Yılı Eylül Dönemi Kurasını Yargıya Taşıyabiliriz

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında  2013 Yılı Eylül Dönemi Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurasında personel yalnızca kadrolarının bulunduğu kurumların münhal yerlerini tercih edebileceklerdir. Sağlık çalışanlarının sağlık kurum ve kuruluşlarında tayin hakkı bu sınırlamaya göre elinden alınmış oldu. 

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları arasında yer değiştirmelerde her hangi bir kısıtlama getirilmezken, 2013 yılı Eylül dönemi yer değiştirme suretiyle atama kurası ilan metnine göre sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına geçişleri sınırlandırma getirmesi yargıya taşınabilir. Bu uygulamanın gerek bu haliyle gerek kurumlarda açılan münhal kadrolara göre eşit dağılımın olmadığını düşünüyoruz. Çünkü açılan yerlerin büyük çoğunluğu kamu hastaneler birliğine bağlı hastanelere açılmıştır. Birinci basamakta çalışan üyelerimiz mağdur edilmiştir. Eşitlik ilkesine ters düşen bir çalışma yapılmıştır. 

PDC tablosu hazırlanırken personelin planlanmasında esas kriter  nüfusudur. İllerimizin nüfusu artarken kurumlardaki PDC artması gerekirken aksine düşürülmektedir. Ya da tamamen PDC’si kaldırılmaktadır. Örnek verecek olursak  üyelerimiz  olan tıbbi teknologlara toplum sağlığı merkezlerine PDC açılıyor. Bakıyorsun bir sonraki PDC planlamasında PDC kalkıyor. Bu durumda üyelerimiz PDC fazlası haline getirilerek huzursuz olmaktadırlar. PDC’nin hazırlanmasında keyfi uygulamalar olduğunu düşünmekteyiz. PDC çalışması önemli çünkü bir sonraki münhal boş kadrolar PDC’ye göre hazırlanmaktadır. PDC düşürüldükçe personelin istedikleri kurumlara tayin şansı azaldığı gibi istek dışı resen atamaya zemin hazırlandığını düşünüyoruz. Aynı durumda tüm sağlık çalışanları mağdur edilmektedir. 

İşin ilginç yanı 657 sayılı Kanun'un 4 üncü maddesinin (B) bendi doğrultusunda çalıştırılan sözleşmeli personel sayıları PDC ye dahil edilmemektedir. Kurumlarda personeller PDC fazlası ilan edilirken bir yandan da aynı unvanda 4/B li personel istihdam edilmektedir. Örneğin herhangi bir ilin halk sağlığı müdürlüğünde 2 tıbbi sekreter PDC si var iken çalışan tıbbi sekreter 4 olduğunu düşünelim tıbbi sekreter sayısı 2 den fazla olduğundan PDC fazlası olmaktadır. Yani fazlalık olarak çalışmaya devam etmektedirler. Durum bu haldeyken aynı kuruma 4/B li tıbbi sekreter atamaktadır. Madem PDC fazlası personel var bu kurumda tıbbi sekreter unvanlı personele ihtiyaç yok  iken neden 4/B li personel alıyorsun.  Bu durumda PDC çalışmasının ve uygulamaların sağlıklı yapıldığını düşünmüyoruz. 

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında  2013 Yılı Eylül Dönemi Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Kurasında üyelerimiz mağdur olduğu gerekçesi ile derneğimize başvurduğu takdirde gerekli hukuki girişimlerde bulunulacaktır. Aynı şekilde üyelerimizin dışında diğer tüm sağlık çalışanlarına hukuki destek sağlanacaktır. Dava kazanılsın ya da kaybedilsin sağlık çalışanları bu uygulamaya tepkisini mutlaka göstermelidir. Biz üyelerimizin ve diğer tüm sağlık çalışanlarının her zaman yanındayız. Bu uygulamanın keyfi olduğunu düşünüyoruz.

  AV.Burak IŞIK 
Sağlık Eğitimcileri Derneği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.