Kürtaj Yasası Geçmesin Diye 11 Saat Ayakta Konuştu..

Teksas’ta kürtaj hakkını kısıtlayacak yasa tasarısı, bir senatörün saatler süren konuşması sonucu rafa kalktı. Wendy Davis, gece yarısı 12’yi gösteren oylama mühleti dolana kadar tuvalete bile gitmeden konuştu.

Kürtaj Yasası Geçmesin Diye 11 Saat Ayakta Konuştu..
ABD’nin Teksas eyaletinde kadınların kürtaj hakkına kısıtlama getirecek bir yasa tasarısı, ülke hukukunun ‘azizliği’ sonucu rafa kalktı. Demokrat kadın Senatör Wendy Davis, Amerikan hukukunda ‘filibuster’ diye bilinen yönteme başvurarak aralıksız 10 saat 45 dakika boyu konuştu. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’da oylama bu nedenle gece 12’den sonraya kalınca, yasa rafa kalktı. Engellenen yasa, kürtaj kliniklerinin çoğunun kapatılmasını, kürtaj işlemlerinin ameliyathanelerde yapılmasını ve 20 haftadan uzun süreli gebeliklerde kürtajın yasaklanmasını öngörüyordu. 

KENDİ HAYATINI ANLATTIDavis meclis kuralları uyarınca, tüm konuşması sırasında bir kez bile oturmayıp masasına bile dokunamazken, tuvalet veya yemek için de mola alamadı. Zira bunları yapsaydı konuşma sırasını kaybedecek ve oylamaya geçilecekti. Davis’in konuşmasını ayakta sürdürebilmek için spor ayakkabıyla gelmesi de dikkat çekti. Kadın senatör Demokratlardan soru alarak uzattığı konuşmada, hem yasaya karşı çıkan kadınların mesajlarını okudu, hem de kendi hayat hikayesini anlattı. İlk çocuğunu 20 yaşından önce doğuran Davis, Harvard Üniversitesi’nde hukuk okuduğu sırada yaşadığı zorluklardan söz etti. 

OBAMA DA DESTEKLEDİ 

Davis’in saatler süren konuşması zaman içinde Amerikan kamuoyunun da ilgisini çekerken, Başkan Barack Obama dokuzuncu saatte Twitter’dan “Bu gece Austin’de çok önemli bir şey oluyor” mesajını atıp, canlı yayın linki verdi. Öte yandan, konuşmasının kesilmesi yasadışı olsa da Cumhuriyetçiler Davis’i mühletin dolmasına iki saat kala kürsüden indirdi. Oylamaya başlanırken, binlerce kadın destek olmak için Senato binasına geldi. Bu karmaşaya da Vali Vekili David Dewhurst el koydu; Dewhurst ‘oylama’da 10’a karşı 19 ‘evet’ oyu çıksa da metni saat 12’den önce imzalayamadığını söyledi.

AkşamYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması