Kürtaj İzni Verilmeyen Hastaya Sezaryen..

El Salvador'da, kürtaj talebi yüksek mahkeme tarafından reddedilen ağır hasta kadın, sezaryenle doğum yaptı.

Kürtaj İzni Verilmeyen Hastaya Sezaryen..
22 yaşında ve Beatriz olarak tanıtılan kadının avukatları, eklem iltihabı ve böbrek yetmezliği hastası olan kadının yaşamının tehlikede olduğu gerekçesiyle mahkemeden kürtaj izni talep etmişti.

Yüksek Mahkeme'nin kürtaja izin vermemesine karşın sezaryen operasyonunun bu durumda kabul edilebilir bir müdahale olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Maria Rodriguez, "Hamileliğin bu safhasında yapılacak müdahalenin kürtaj olmadığı açık. Bu bir erken doğum ve kürtajdan çok farklı" demişti.

Operasyon ardından Rodriguez, genç kadına iyi bir bakım sağlandığını söyledi ve sağlık durumunun ilerleyen saatlerde daha iyiye gideceğini umduğunu belirtti.El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Şili, Honduras, Haiti ve Surinam'da kürtaj hangi şartlar altında olursa olsun yasak. Küba, Guyana, Porto Riko ve Uruguay'da ise sadece tecavüz, ensest ilişki ve hamile kadının yaşamı tehlike altındaysa kürtaja izin veriliyor.

Beatriz'in tedavi gördüğü hastanedeki uzmanlar ekibi, Sağlık Bakanlığı ve insan hakları örgütleri Beatriz'in hamileliği sona erdirme talebine destek vermişti.

Kürtaj yasağı bulunan ve çoğunluğu Katolik olan El Salvador'da anayasa, 'döllenmeden itibaren' yaşam hakkını güvence altına alıyor.

Mahkeme yargıçları, aldıkları kararın gerekçesini, "Mahkememiz, annenin haklarının, doğmamış bir çocuğun haklarının önüne geçmesinin ya da bunun tam tersinin mümkün olmadığına karar vermiştir. Ayrıca, anayasayla güvence altına alınan 'döllenmeden itibaren yaşam hakkı', kürtajı kesinlikle yasaklamaktadır" ifadeleriyle açıklamışlardı.

BBC TürkçeYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması