Kpss’ye Giren 1.8 Milyon Lise Mezunundan 582'i Memur Olabilecek

KPSS 2014-2 Ortaöğretim ve Önlisans Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?KPSS 2014-2015 Tercih ve Yerleştirme Sonuçları sorgulama ekranına göre devlette bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adaylardan, 17-26 Kasım'da liste aldı. Adayların tercih yapabilmesi için KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Sınav sonuçlarını öğrenip buna göre liste yapan memur adayları KPSS 2014-2015 Tercih ve Yerleştirme Sonuçları sorgulama ekranından yerleşip yerleşmediklerini yerleşti iseler hangi kuruma atandıklarını merak ediyor.

Kpss’ye Giren 1.8 Milyon Lise Mezunundan 582'i Memur Olabilecek
 Kamuya ait kurumlara memur almak için yayımlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2014/2  tercih kılavuzunda, sınava giren 1 milyon 828 bin 53 ortaöğretim kurumu ( lise ) mezunu için sadece 582 kadrolu personel tercihine yer verildi. Bunların içinden de sadece 11'inin  düz   lise  mezunu olabileceği duyuruldu. 

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adaylardan 17 Kasım’da  tercih  alınmaya başlandı. 26 Kasım'da sona erecek tercihler için Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2014/2  tercih  kılavuzu yayımlandı. Adayların kılavuzda yer  alan  kadro ve pozisyonları  tercih edebilmeleri için 27-28 Eylül 2014'te yapılmış olan KPSS lisans ve ortaöğretim veya ön lisans oturumlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Ancak KPSS’ye girerek  tercih  yapmak için yeterli puanı elde eden 1 milyon 828 bin 53 ortaöğretim mezunu kişi için kılavuzda 11'i  düz   lise  mezunu olmak kaydıyla sadece 582 kişilik kadro açıklandı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, mevcut işsizlik rakamları yanında açıklanan kamuya alınacak lise  mezunu memur sayısını gülünç olarak nitelendirdi. KPSS’ye giren 1 milyon 828 bin 53  lise mezunundan sadece 11  düz   lise  mezununun memur olabileceğini vurgulayan Ağbaba, şöyle devam etti: "Türkiye çarpıklıklar ülkesi. İşsizlik oranı yüzde 10,1’e çıktı. Tabi gerçek rakam bunun çok üzerinde. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı 3 milyona dayandı. KPSS  tercih  kılavuzu  alan   lise  mezunları, 28 sayfalık kılavuzda tercihlerin olduğu sayfayı bile bulamadılar. Sadece 2 sayfada  tercih  yapılacak kadrolar var. O, iki sayfada da herhangi bir  lise  mezunu olan 2001 kodundan sadece 7 farklı iş kategorisi var. Bu tercihlerde alınacak kişi sayısı 11.  Lise  mezunu olup elinde herhangi bir belgesi olmayanlar ise sadece 3 tercih  yapabiliyorlar. Bir  lise  mezunu KPSS’den 98-99 puan alsa bile atanamayacak. Bu devletin kendi vatandaşına istihdam olanağı sunamadığının göstergesidir.”
Sınav için her adaydan 40  TL  alındığına dikkat çeken Ağbaba, “Sınava giren her kişiden 40  lira  alınıyor. Milyarlarca  para   kazanılan  bir sınavdan bahsediyoruz. Açık açık  lise  mezunlarının memur olmayacağını açıklasalardı, insanlar da sınava girmez, kendilerine alternatif ararlardı. ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı lise  mezunlarını  para  kaynağı olarak görüyor. Sınav için paralarını alıyor. Ama sunduğu istihdam olanağı kısıtlı. Bu anlayışı kınıyorum.” dedi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması