Kpss’de Üst Öğrenim İptali Ne Anlama Geliyor?..

Sağlık meslek lisesi mezunu üniversite mezunu olsa dahi sağlık meslek lisesi kadrolarına başvurabilir kararı ne anlama geliyor?

Kpss’de Üst Öğrenim İptali Ne Anlama Geliyor?..
27 Ekim 2013 Pazar 23:27

Sağlık meslek lisesi mezunu üniversite mezunu olsa dahi sağlık meslek lisesi kadrolarına başvurabilir kararı ne anlama geliyor?
Danıştay’ın, KPSS’ye en üst öğrenimden düzeyinden girilmesi gerektiği yönündeki kararı ne anlam ifade ediyor?

1- KARAR, NİHAİ BİR KARAR DEĞİLDİR

Öncelikle kararın nihai bir karar olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu karar ÖSYM tarafından Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde temyiz edilecektir. Nihai bir değerlendirme yapmak için, temyiz sonucunu belirtmek gerekmektedir.

2- KARAR, TEMEL OLARAK YERLEŞTİRMEYE DÖNÜKTÜR

Danıştay kararında her ne kadar en üst öğrenim düzeyinden sınava girilmesi gerektiği yönündeki kılavuz hükmünün iptaline karar verilmiş olsa da, kararda, adayların öğrenim düzeylerine uygun olarak sınava alınmalarında hukuka aykırı bir durum olmadığına dikkat çekilmiştir. Kararın ilgili bölümü şu şekildedir: “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda genel yetenek ve genel kültür testlerinin uygulanması nedeniyle adayların eğitim düzeylerine göre sınava alınmaları doğrudur.”

rt KPSS’de Son Üst Öğrenimden Sınava Girme Şartı Kalktı
Yine kararda sınav yönünden değil yerleştirme yönünden bir iptal yapıldığı görülmektedir. Kararın ilgili bölümü şu şekildedir: “Sınav doğru yapılmakla birlikte, meslek lisesi mezunu olup, önlisans ya da lisans programını bitirenlerin yerleştirilmesinde sorun yaşanmaktadır. Aynı zamanda üniversite mezunu olan adayların, mezun oldukları sağlık meslek lisesi diploması ile yerleştirmeleri yapılmamaktadır. Bu durum, mesleki eğitimi alarak üniversiteye devam eden adaylar açısından haksızlık yaratmaktadır.”

Kararın bu bölümüne göre, Danıştay yerleştirme işlemi sırasında, sağlık meslek lisesi kadrolarına, sadece SML mezunu olanların değil, SML mezunu olup da buna ilave olarak önlisans veya lisans puanı olanların da başvurularının alınması gerektiğini belirtmektedir. Yani karar temyizde onanırsa dahi, sınav yönünden değil yerleştirme yönünden bir düzenleme yapılması gereklecektir.
memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.