Kpss'de, İstenmemesi Gereken Belgeler Hala İsteniyor..

KPSS'de, istenmemesi gereken belgeler hala isteniyor

Kpss'de, İstenmemesi Gereken Belgeler Hala İsteniyor..
05 Aralık 2013 Perşembe 10:55

 Kamu kurumlarının, KPSS ile yerleşen adaylardan adli sicil, askerlik, sağlık raporu gibi belgeler istememesi gerekmektedir.

Bu konuya ilişkin "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te açık olarak yer almaktadır. Yönetmeliğin 25. maddesinin 5. fıkrası şu şekildedir:

"(Ek fıkra: 20.02.2012 - 2012/2875 S.Yön./1. md.) Atamasının yapılması uygun görülen adaylar, atama işlemleri yapılmadan önce, kamu kurum ve kuruluşları tarafından hazırlanan atama başvuru formunda kimlik, adli sicil, askerlik durum ve sağlık beyanında bulunurlar. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından kimlik, adli sicil, askerlik ve sağlık durumu hususlarında adaylardan yazılı beyanları dışında ayrıca bir belge talep edilmez. Adayların kimlik beyanlarının doğruluğu Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden veya doğrudan nüfus cüzdanı kontrol edilerek teyit edilir. Adayların askerlik ve adli sicil beyanlarının doğruluğu idare tarafından yetkili askeri ve adli mercilerden teyit edilir. Adayların atama işlemleri, atama başvuru formunda belirtilen bilgilerin teyidi sürecinin tamamlanması beklenmeksizin devam ettirilir."

Kamu kurumları kabul etmek istemese de, kendilerine zor gelse de, mevcut mevzuat hükmü bu şekildedir.

Yine, uygulamaya esas görüşler veren Devlet Personel Başkanlığı da, kurumlara yönelik bilgilendirme rehberinde bu bilgiyi aynen yayımlamıştır. Tıklayınız.

Ancak, İçişleri Bakanlığı ve bazı kurumlar askerlik ve sağlık durum belgelerini isteyerek, Bakanlar Kurulunun yürürlüğe koyduğu bir talimata aykırı hareket etmektedir. Bürokrasinin azaltılması amacıyla getirilen bu uygulmaya en başka Bakanlıklarımızın riayet etmesi gerekmektedir.

memurlarnet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.