Kpss İle Sağlıkçı Alımları Hakkında Önemli Tespit

personelsaglik@gmail.com okuyucu köşes

Kpss İle Sağlıkçı Alımları Hakkında Önemli Tespit
30 Haziran 2012 Cumartesi 12:20

 personelsaglik@gmail.com  okuyucu köşesi;
 
2010 Ortaöğretim/Önlisans KPSS?ye girmiş ve atanmak için yeterli puanı almış olmama rağmen atamalardaki çeşitli sorunlar sebebiyle yerleşememiş sağlıkçılarız. 

Sağlık Bakanlığı KPSS 2012/4 ile 3.050 gibi çok düşük bir sayıda sözleşmeli personel alımı yaptı. Daha bu atananlar göreve başlamadan KPSS 2012/1 ile 17 bin kadrolu memur alımına çıkıldı. Bu sayının 7.144 tanesi sağlıkçı. Yani yeni sözleşmeli atanmış ve göreve daha başlamamış olan sağlıkçılar bu atamada da atanacaklar ve kadroları boş kalacak.

Kadrolu atama yapılması tabii ki güzel ancak yapılacak olan 7.144 kişilik bu alım yeni alım anlamı taşımıyor. Çünkü Sağlık Bakanlığının daha önce yapmış olduğu KPSS 2011/8, 2011/9 ve 2012/4 alımlarında sözleşmeli atanmış olan sağlıkçıların hepsi bu alıma başvuracak ve sadece onlar kadroya geçmiş olacak. 

Sağlık Bakanlığının yaptığı bütün sözleşmeli personel alımlarında yüksek puanla atanmış ve şu anda çalışan sözleşmeli personele tercih sayfası açık olduğu için ve tekrar tercih yaptıklarında haklarında cezai işlem uygulanmadığı için açık kadrolara tekrar tekrar yerleşiyorlar. Bu nedenle yerleşme puanları sürekli yüksek kalıyor ve atama sırası bize gelmiyor, biz de yüksek puanlarla atama beklemeye devam etmek zorunda kalıyoruz. 

Ayrıca ortaöğretim düzeyinde alan kontrolü uygulanmadığı için (KPSS 2011/8 ve 2011/9 alımlarında) farklı bölüm mezunları sisteme girip bizim yerimize yerleştiğinden sürekli mağdur edildik ve atamalarda yüzlerce kadro da boşta kaldı. Sayın Bakanımız da sürekli personel eksikliğinden şikâyet ediyor haklı olarak ve artık bizler de atanmak istiyoruz. 

Bu nedenle en azından 2012/1 alımlarında kadroya geçecek sözleşmeli çalışanların boşaltacağı pozisyonlara ve 2012/4 alımlarında göreve başlamayan/başlatılmayan ya da hiç atama yapılmamış kadrolardan dolayı boş kalan pozisyonlara 2012 KPSS öncesi yeni bir alım yapılmasını talep ediyoruz. Sadece hakkımız olanı istediğimizi düşünüyoruz ve yeni bir sınav stresini yaşamaya mahkûm edilmek istemiyoruz. 

Sağlık Bakanlığı?na sözleşmeli sağlıkçıların yeni sözleşmeli alımlara başvuru yapmasının neden engellenmediğini sorduğumuzda şu cevabı vermekteler: ?Danıştay 12. Dairesince verilen kararda Sağlık Bakanlığında çalışan 4/B statüsündeki sözleşmeli personele tercih hakkı verilmesi (İlan edilen sözleşmeli personel alımında başvuru yapmalarının engellenemeyeceğini) öngörmektedir.? Vaziyet bu ise basit bir önerimiz var: Danıştay başvuru yapmaları engellenemez diyorsa o zaman başvuru (yani tercih) yapsınlar ancak yerleştirmeler yapılmadan önce çalışanların hepsi sistemden elensin ve ona göre yerleştirmeler yapılsın. Hem Danıştay kararı uygulanmış olacak hem de atama bekleyen sağlıkçılar mağdur olmamış olacak.

Sosyal devlet anlayışına uygun bir şekilde atamalardaki haksızlığın giderilmesini, adaletin sağlanmasını ve Eylül ayındaki KPSS öncesi yeni sözleşmeli sağlık personeli alınmasını istiyor; bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.