Kpss 2013/1 Yerleştirmelerinde Neden Boş Kontenjanlar Kaldı?..

KPSS 2013/1 YERLEŞTİRMELERİNDE NEDEN BOŞ KONTENJANLAR KALDI?

Kpss 2013/1 Yerleştirmelerinde Neden Boş Kontenjanlar Kaldı?..
06 Temmuz 2013 Cumartesi 14:08

Önceki gün açıklanan 2013/1 yerleştirmelerinde 41 kontenjanın boş kalması, buna karşın yüzbinlerce adayın kamuda işe girmek için beklemeye devam edecek olması, niteliklerin belirlenmesi konusunda yeterince özen gösterilmediği ya da sorumlu davranılmadığını da gösterdi.

Kurumlar tarafından hazırlanan nitelikler, Devlet Personel Başkanlığının süzgecinden ve kontrolünden geçtikten sonra ilan ediliyor. Şüphesiz ki bazı kadro veya pozisyonların, belli öğrenim niteliklerine sahip adaylar tarafından doldurulması gerekiyor, ancak memur, bilgisayar işletmeni gibi genel nitelikteki kadrolar için istenen özel okul şartları, bu kadroların boş kalmasına yol açıyor.

Dolayısıyla boş kalan kadrolar hem kurumların ihtiyacının giderilmemesine hem de iş bekleyen adayların işe girememesine yol açıyor. Bu durumun önüne geçilmesi bakımından, kontrol makamında olan Devlet Personel Başkanlığının, genel nitelikteki kadro ve pozisyonlar için özel nitelikler aramaları konusunda kurumları uyararak, nitelikleri bu yönde değiştirmesi gerekiyor.

KPSS 2013/1 yerleştirmeleriyle ilgili haberimizde boş kalan kontenjanlara da değinmiştik. Bu kontenjanların boş kalma sebeplerine daha ayrıntılı bakarsak;

Lisans Tercihlerinde boş kalan kontenjanlar:

--Lisans tercihlerinde, İstanbul Üniversitesinden 7 adet memur kadrosu için “Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmaları lisans programından mezun olmak” niteliği aranınca boş kaldı. Kütüphaneci kadrosu geçtiğimiz yıllarda Genel İdare Hizmetleri sınıfından, ödemelerin daha yüksek olduğu Teknik Hizmetler Sınıfına alınmıştı. Dolayısıyla zaten az sayıda olan Kütüphanecilik ve Bilgi Çalışmaları lisans programından mezun olanlar da kütüphaneci kadrolarını tercih edince, memur kadrosu boş kalmış gibi görünüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, memur gibi genel bir kadroda, kütüphanecilik mezunu çalıştırmanın mantığını anlayabilmiş değiliz. Eğer kurum olarak kütüphaneciye ihtiyacınız varsa, yapılması gereken kütüphanecileri memur kadrosunda çalıştırmak değil,  bu kadroları kütüphaneci kadrosuna çevirip ona göre ilana çıkmaktır.

--Namık Kemal Üniversitesinde boş kalan 1 adet kütüphaneci (Tekirdağ) kontenjanının da, okul mezunu ihtiyacından kaynaklandığını düşünmekteyiz.

--Bunlar dışında lisans öğrenim düzeyinde, boş kalan mühendis kontenjanları için “Yazılım Mühendisliği lisans programından mezun olmak” ve “En Az İki Yüksek Düzeyli Programlama Dilini Bilmek Ve Bu Alanda En Az İki Yıl Çalışmış Olduğunu Belgelemek” şartlarının aranması yazılım mühendisi sıkıntısı çekildiğini ya da yazılım mühendislerinin kamuyu fazla tercih etmediklerini gösterdi.

Önlisans Tercihlerinde boş kalan kontenjanlar

--Önlisans öğrenim düzeyinde boş kalan 18 kontenjanın büyük kısmını nerdeyse her yerleştirme de olduğu üzere, sağlık teknikeri kadroları oluşturdu. Bu bölüm mezunları genel olarak diğer bölüm mezunlarına göre çok daha düşük puanlarla yerleşebiliyorlar veya kadroları boş kalabiliyor.

--Marmara Üniversitesine ait 2 adet bilgisayar işletmeni ve 1 adet memur kadrolarına “İşletme-Muhasebe önlisans programından mezun olmak” nitelikleri istenince bunlarda boş kaldı.

Ortaöğretim tercihlerinde boş kalan kontenjanlar

Ortaöğretim mezunları için boş kalan kontenjanlar hayvan bakıcısı ve istidlalci unvanlarından oluştu.

--İstidlalci kadroları da tıpkı sağlık teknikeri gibi mezun sayısının sınırlı olmasından kaynaklı olarak her yerleştirmede  sıkıntı yaşanana kadrolardandır. İstidlalci kadrosuna atanabilmek için meteroroloji meslek liselerinden mezun olmak gerekmektedir.

--Yardımcı hizmetler sınıfından hayvan bakıcısı kadroları da bu yerleştirmede boş kaldı. Ortaöğretim kurumlarının “Hayvan Yetiştiriciliği Alanı ve Dallarının birinden mezun olmak” şartının arandığı bu kadroda mezun sıkıntısı sebebiyle boş kaldı.

memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.