Koordinasyon Toplantısı’nda Öne Çıkan Açıklamalar

Bakanımız sağlık hizmetlerinin geleceğine ilişkin hedefler konusunda ise şunları söyledi:

 Koordinasyon Toplantısı’nda Öne Çıkan Açıklamalar
05 Şubat 2013 Salı 22:09

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan: “Vatandaş kaygıyla girdiği kapıdan güvenle çıkacak”


 
İl Sağlık Müdürleri Halk Sağlığı Müdürleri ve Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterleri Koordinasyon Toplantısı’nda konuşan Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, yöneticilik anlayışında en çok önem verdikleri konunun mütevazilik olduğunu söyledi.

 
Bakanlığımız İl Sağlık Müdürleri Halk Sağlığı Müdürleri ve Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterleri Koordinasyon Toplantısı 01-02 Şubat 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, sağlık yöneticilerinden halkla ve çalışanlarla iletişimi en üst düzeyde tutmalarını istedi.
 
“75 milyon bu ülke insanına karşı bir sorumluluğumuz var.” diyen Bakanımız, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin” şiarıyla hareket ettiklerini söyledi.
Ekip uyumuna özen gösterdiğini belirten Bakanımız, “Bu bir ekip işidir ve bu ekip birlik ve uyum içerisinde iletişimi en üst düzeyde tutan bir anlayışla illerinde çalışmalıdır. Bizler sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz ve bizler sizlerle beraber başarılı olacağız. Çatışma kültürü bize bir şey kazandırmaz, tam aksine bize de bedel ödetir, hizmet sorumluluğumuz olan kitleye de bedel ödetir” şeklinde konuştu.


“Halk sağlık çalışanına sahip çıkmalı”


Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinen Bakanımız halkın sağlık çalışanlarına sahip çıkma noktasındaki sağduyusuna güvendiğini belirterek şöyle konuştu:  “Sağlık çalışana bir yanlışlığı gördüğü an ilk müdahaleyi emniyet değil, hasta ve hasta yakınları koyabilmeli. 75 milyon insanımızdan bir istirhamım var; bu sağlık hizmetlerinin memnuniyetini yüzde 75'lerin üzerine taşıyan ve bu anlamda bu hizmetleri sunan sağlık camiasına, başta doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık personelimize, yardımcı sağlık elemanlarımıza ne olur sahip çıkın. O nedenle vatandaşlarımızdan sağlık hizmetlerini sunan sağlıkçılara sahip çıkmalarını, medyadan da sağlık haberleri yaparken daha duyarlı ve daha titiz haberler yapmalarını talep ediyorum.”


Bakanımız sağlık hizmetlerinin geleceğine ilişkin hedefler konusunda ise şunları söyledi:


Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri hızla insanımıza, halkımıza sunabilme adına önümüzdeki süreçte, yine aynı dinamikleri güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Bir taraftan hasta haklarımızı en ideal noktaya taşımaya çalışırken, bir diğer taraftan sağlık çalışanlarının hak ve hukukunu koruyamazsak bu işi sağlıklı götürebilmemiz imkansızlaşır. Hizmeti veren sağ ayağın güçlü, hizmeti alan sol ayağın da sağlıklı yürüyebileceği bir yolculuk olacaktır. Dolayısıyla biz bu iki ayağın sağlıklı yürüyeceği bir süreci de inşallah yine gerek toplumsal bilinçlendirme, toplum psikolojisini yönetebilme adına da yeni çalışmaları devreye sokarak, hep birlikte yarınlarda çok daha güzel hizmetleri başaracağız. Sağlıkta dönüşüm projesinin geçtiğimiz on yılına baktığımızda, ülke olarak, övünç duyacağımız bir noktadayız. Bundan sonraki süreçte de gelinen bu mesafeyi dünya koşullarında ideal bir noktaya taşıyabilmek adına hep birlikte geceli gündüzlü çalışacağız.”


“Mütevazi olacağız”


Programın öğleden sonraki bölümünde, Başbakanımızın katılımıyla, hizmete alınan 486 ambulansın açılış töreni yapıldı. Törenin ardından Başbakanımız Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatları yöneticileri ile bir araya geldi. Başbakanımız burada yaptığı konuşmada yöneticilik anlayışında en çok önem verdikleri konunun mütevazilik olduğunu belirterek, “Biz insanımızı baş tacı yaptık. Onlar da bizi destekledi. Vatandaş, karamsar girdiği kapıdan umut dolu çıkacak. Bunun için eksiklikler, noksanlıklar tek tek tespit edilecek, onların üzerine gidilecek. Hepimiz milletin emanetini taşıyoruz. Bu hassasiyetle hareket etmeliyiz” dedi.


Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusuna da değinen Başbakanımız “sağlık çalışanlarının şiddet görmesine asla göz yummayız. Bunun tedbirlerini alacağız” diye konuştu.
İki gün süren İl Sağlık Müdürleri, Halk Sağlığı Müdürleri ve Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterleri Koordinasyon Toplantısında kurumlar arası ilişkiler, yönetim süreçlerindeki rol ve hedef paylaşımları,  gibi başlıklarda müzakereler gerçekleştirildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.