Konya’da Meslek Hastalıkları Sempozyumu Düzenlendi

T.C.Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Konya Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Meslek Hastalıkları Sempozyumu Konya’da gerçekleştirildi.

Konya’da Meslek Hastalıkları Sempozyumu Düzenlendi
19 Nisan 2015 Pazar 10:48

Sempozyuma; Konya Valisi Muammer Erol, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Kamil Türkmen, THSK Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı Dr. Sedat Gülay, Konya Halk Sağlığı Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hasan Küçükkendirici, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Gökhan Darılmaz,  Konya İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri ile çok sayıda öğretim üyesi, hekim ve sağlık personeli katıldı.

İş Sağlığı ve Meslek Hastalıklarına Genel Yaklaşım, Meslek Hastalıklarında Güncel Durum, Klinisyen Gözüyle Meslek Hastalıkları ve Meslek Hastalıklarında Köşe Taşları konu başlıklarında 4 oturum düzenlenen sempozyuma panelist olarak, Dr.Kamil Türkmen, Yrd.Doç.Dr.Hasan Küçükkendirci, Dr.Sedat Gülay, Prof.Dr.Recep Akdur, Prof.Dr. Tahir Kemal Şahin, Prof.Dr.Ali Naci Yıldız, Prof.Dr.Aytül Çakmak, Prof.Dr. Mustafa Necmi İlhan, Doç.Dr. Engin Tutkun, Doç.Dr. Ömer Hınç Yılmaz, Doç.Dr. İbrahim Eren, Yrd.Doç.Dr.Mehmet Uyar,   Yrd.Doç.Dr. Yasemin Durduran, Uzm.Dr. Cebrail Şimşek, Uzm.Dr. Erdem Alagüney ve Uzm.Dr. Ceylan Bal katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Konya Halk Sağlığı Müdürü Yrd.Doç.Dr. Hasan Küçükkendirici, “İnsanoğlunu ilk var oluşundan bu yana oldukça hızlı bir değişim gösteren teknoloji ve çalışan sağlığı günümüzde de ciddi önem arz etmekte, artan teknoloji ve sanayileşme ile birlikte bir taraftan çalışırken edindiğimiz hastalıklar ve bu hastalıkların sonunda da emeklilik hayatımızda tedavi olma yönünde gösterdiğimiz çabalarımız yadsınamaz. Çalışıyoruz bir şeylerin peşinde koşuyoruz emekler harcıyoruz ama bu emeklerimizi sağlıklı olarak mı, sağlıksız olarak mı harcıyoruz, çalışırken hastalık sahibi mi oluyoruz, dert sahibi mi oluyoruz bunlara dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Dünyada her ülkenin neredeyse GSMH’sının %4 gibi bir oranını meslek hastalıklarının tedavisine ayırdığını belirten Küçükkendirci, “Uluslar arası çalışma örgütünün verilerine göre dünya da her yıl 270 milyon iş kazası meydana gelmekte ve 160 milyon işçi ya da çalışan meslek hastalıklarına yakalanmakta veya buna bağlı hastalıklarla mücadele etmekte 1.2 milyon kişi de meslek hastalıklarının direk etkisiyle veya buna bağlı hastalıklardan vefat etmekte, bunlar ciddi rakamlar” şeklinde konuştu.

Bu sempozyumda meslek hastalıkları alanındaki tüm sorunlara değinileceğini ifade eden Küçükkendirci, “Ülkemizde de ciddi meslek hastalıkları olmakta ama maalesef istatistikler yeterli değil, bugünkü sempozyumda bunun nedenleri de irdelenecek ama kısaca ifade edeyim ki hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının farkındalığını arttırmamız gerekiyor. Bu toplantıda bunu öngörüyor zaten, bu farkındalığı artırdığımız takdirde gerçekten bize muayene için müracaat etmiş bir kişinin acaba meslek hastalıklarından mı rahatsız yoksa başka sebeplerden mi rahatsız olduğunu ortaya koymak daha da kolaylaşacak. Katılımcıların gün sonunda çok değerli bilgilerle buradan ayrılacaklarını temenni ediyor, bu duygularla sempozyumumuza katkı sağlayan başta Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna ve üniversitelerimizden katılan değerli hocalarımız olmak üzere siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra söz alan ve koruyucu sağlık hizmetlerini öncelememiz lazım, iş sağlığı da bunların başında geliyor diyen Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkan Yardımcısı Dr.Kamil Türkmen ise, “Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği sağlık politikalarını sahada bizler uyguluyoruz. Belirlenen bu sağlık politikaları içerisinde kendi alanlarımızla ilgili çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaların içinde bugünde meslek hastalıkları ile ilgili bir bölümü konuşacağız. Meslek hastalıkları ile ilgili konuşacağımız bölümler çok teknik konular, bu konuda yıllarca emek sarf etmiş hocalarımızın ve kurumumuzun bikrimi sizlere aktarılacak ve bunlarla ilgili hazirununda farkındalığı artırılmaya çalışılacak ve sonuçta insanlarımıza sağlık hizmeti olarak, bir fayda olarak geri dönmesini sağlamaya çalışacağız” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.