Kolesterol Tartışmalarına Bakanlık Açıklaması

Kolesterol Tartışmalarına Bakanlık Açıklaması

Kolesterol Tartışmalarına Bakanlık Açıklaması
16 Aralık 2011 Cuma 16:28

Ülkemizde bir süredir kandaki kolesterol ve kolesterol ilaçları ile ilgili medyada bazı tartışmalar yapılmakta ve vatandaşlarımızın bu tartışmalardan etkilendiği görülmektedir. Benzer tartışmalar farklı hastalıklar ve farklı ilaçlar hakkında dünyanın pek çok ülkesinde de sürmektedir. Zaman zaman ortaya çıkan bu gibi tartışmalı konulara, Bakanlık olarak konusunda uzman bilim adamlarından teşekkül eden komisyonların kararları ile açıklık getirmekteyiz.

Kolesterol ve kolesterol ilaçları ile ilgili yapılan tartışmalar için de aynı metot izlenmiştir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrin Bölümünden, Mesa Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Bölümünden, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümünden, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümünden, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden (GATA) ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Ana Bilim Dalından birer bilim adamının katılımıyla oluşan Bilim Komisyonu, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğümüzde toplanarak konuyu her yönü ile ele almış ve aşağıda yer alan açıklamanın yapılmasını uygun görmüşlerdir:

“Kolesterol birçok hormonun ve hücrenin yapı taşıdır. Kolesterolün eksikliği veya fazlalığının insan üzerinde farklı etkileri vardır.

Kolesterolün tek kaynağı besinler değildir. Kan kolesterolünün büyük çoğunluğunu vücutta bizzat üretilen, bir kısmını da diyetle alınan kolesterol oluşturur. Serumda ölçülen total kolesterol içerisinde vücuda yararlı ve zararlı etkileri olan gruplar vardır. Kolesterolün yararlı ve zararlı etkileri kişiden kişiye ( genetik ve metabolik özellikleriyle ilişkili olarak) farklılık gösterebilir. Dolayısıyla bireysel özellikler de hastalığın oluşmasında etkilidir.

Zararlı kolesterolün artışı bazı damar hastalıklarının oluşumunda risk faktörüdür.

Bilinen kalp ve damar hastalığı olan kişilerin ilacı kullanmasına bir engel olmadığı sürece ilacı almasının, ölüm ve kalp-damar hastalıklarındaki tekrarlayıcı olayları önemli ölçüde azalttığına dair yeterli bilimsel veri bulunmaktadır.  

Bilinen kalp ve damar hastalığı olmayan fakat kolesterol yüksekliği bulunan kişilerde kolesterol ilaçlarının nasıl kullanılacağı, dünyada ve ülkemizde yayımlanan bilimsel tedavi kılavuzlarında açıkça belirtilmiştir. Hastaların mevcut risk faktörlerine (sigara, hipertansiyon, obezite, diyabet, damar hastalıklarına ailesel yatkınlık gibi…) göre tedavi kılavuzlarına uygun olarak tedavi kararını ancak hastayı tanıyan ve sağlık durumunu bilen hekimlerimiz verebilirler.  Bu uygulama ülkemizde dünyadaki bilimsel verilerle uyum içinde yapılmakta olup sürekli güncellenmektedir. Tekrar vurgulamak gerekirse, her kolesterol yüksekliğinde, ilaç alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Unutulmamalıdır ki her türlü kronik hastalığın temel tedavi taşlarından birisi, kişiye uygun planlanmış yaşam tarzı değişikleridir (beslenme, fiziksel aktivite vb). Bunlar yetersiz olduğunda ilaç kullanımı tamamlayıcı bir faktördür. Yalnızca diyet ve yaşam tarzı değişikliği veya yalnızca ilaç tedavisi birbirlerinin yerini alan yöntemler değildir.

Her ilaçta olduğu gibi kolesterol düşürücü ilaçların da yan etkileri vardır. Kolesterol düşürücü ilaçların belirgin yan etkileri karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma ve kas ile ilgili yan etkilerdir. Kas ağrısı ilacın miyopati (kas yıkımı) yan etkisinin erken bulgusu olabilir. Hastaların ilaç başlandıktan sonra doktorunun kendisine söyleyeceği aralıklarla (1-6 aylar ve 1. yıl) karaciğer ve kas enzimleri takipleri yaptırması, olası yan etkileri önlemede ve azaltmada yardımcı olacaktır.

Her ilacın kullanıma girmeden önce ve kullanım süresince yan etkileri kaydedilir. İlaçların fayda oranı çok önde olduğu ve yan etkileri yaşamı tehdit edici olmadığı sürece ilaçların kullanımı devam eder.

Bakanlık bünyesinde 2005 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olan İlaç Güvenliği İzleme, Değerlendirme Birimi (Türkiye Farmakovijilans Merkezi), kolesterol düşürücü ilaçları da diğer ilaçları izlediği gibi takip etmekte ve diğer ülkelerin sağlık otoriteleriyle işbirliği halinde çalışmaktadır. Dolayısıyla bu ilaçlar ülkemizde yakından izlenmektedir.

Sonuç olarak; hastaların ilaca başlamaları ve ilaçlarını kesmeleri yalnızca konunun uzmanı, hastayı ve sağlık durumunu bilen hekimlerin önerisiyle olmalıdır.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.