Kazada Yaralıya Yardım Eden Hekime 3 Yıla Kadar Hapis!

Kazada yaralıya yardım eden hekime 3 yıla kadar hapis!

Kazada Yaralıya Yardım Eden Hekime 3 Yıla Kadar Hapis!
02 Temmuz 2013 Salı 08:55

 CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven ve CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Ülkümen Rodoplu, 20 Haziran 2013 tarihinde TBMM'de görüşülen torba yasa tasarısı içinde sağlık alanı ile ilgili yasalar hakkında basın açıklaması yaptı. Güven, tasarı ile hekimlerin artık mesleklerini toplum yararına sunabilme olanaklarının kalmadığını ifade ederek, "Birinci basamak aile hekimliği ve üçüncü basamak tıp fakültesi hastaneleri dahil olmak üzere halkımızın sağlık hizmetinden yararlanması tamamen paralı hale getirilmekte ve ticarileştirilmektedir. Vatandaşlarımızı muayenehane çilesinden kurtaracağını söyleyenler bugün artık aile hekimliğindeki hizmetleri bile paralı hale getirmektedir. Üniversitelerdeki hocalara muayene ve tedavi olmak, parası olan yurttaşların ulaşabileceği bir ayrıcalık haline gelmektedir. Hocalara akademik özgürlüğün kaybı, yurttaştan para alarak hasta muayene etmek gibi mesleğin ruhuna ters konular dayatılmaktadır" diye konuştu.

Hekime 3 yıla kadar hapis

Türkiye'de bugüne kadar görülmemiş bir şekilde hekime ve yaptığı kutsal işe saldırı olduğunu ifade eden Güven, "Hekimler artık acil bir durumda, bir kazada ya da afet durumunda yaralılara yardım edemeyecek. Ettikleri zaman ruhsatsız sağlık hizmeti sunma, adı altında suç işlemiş olacaklar. Yepyeni bir suç yaratılmak istenmektedir. Bu durumda 1 ile 3 yıl hapis cezası ve 100 bin güne kadar adli para cezası verilmesi düşünülmekte" dedi.


Sağlık özelleşiyor

Güven, hükümetin sağlığın bir hak olduğunu unuttuğunu belirterek, sağlığın özelleştirildiğini söyledi. Güven, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Hükümet 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile muayenehaneler dahil bütün sağlık kuruluşlarının, parayı verip ihaleyi alanlar tarafından açılacağını düzenlemişti. Yetmedi şimdi de vatandaşın en mahrem sağlık bilgilerini mevcut muayene ve sağlık kuruluşlarından zorla toplarken bu kuruluşların kuracağı kayıt ve bildirim sistemini de parayla satma sistemi getiriyor. Eğitimlerini yurt içinde almakla birlikte en az iki yıl yurt dışında çalışan veya daha önce yurt dışında eğitim gören hekimler devlet hizmeti yükümlüğünden muaf tutuluyor. Böylece ülkemizde okumayı ve çalışmayı tercih etmiş hekimler yönünden devlet hizmeti yükümlülüğü bir cezalandırma uygulaması olarak devam ettiriliyor. Tasarı ile Anayasa Mahkemesi'nin iki kez iptal ettiği hükümleri yeniden getirip, üniversitedeki hocaya, üniversitede mesai saatleri dışında daha çok sağlık hizmeti verirsen sana para vereceğim, üstelik bu parayı da tedavi ettiğin hastanın cebinden alacaksın, ancak yarısını da bana vereceksin deniliyor. Daha önce aile hekimlerinin tetkik ve sarf malzemeleri kendilerine devlet tarafından ödenirken şimdi aile hekimlerinin vatandaştan alması, vatandaşın da daha sonra il sağlık müdürlüğünden istemesine yönelik bir sistem getiriliyor. Kamuda çalışan hekimlere kendi uzmanlık alanlarında mesai sonrası serbest meslek icrasını yasaklarken iş yeri hekimliği yapın deniliyor."
CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Uz. Dr. Ülkümen Rodoplu ise, hastaların fişlenmesinin yeniden gündeme geldiğini belirterek, "Bir eczacı kalfası bile hasta ile doktoru arasında kalması gereken en mahrem bilgilere rahatça ulaşabilecek. Bu bilgiler kişilerin aleyhine kullanılabilir. Artık hekimler gönüllü olarak yaralılara müdahale edemeyecek. Artık kaza anında yaralılara müdahale eden doktor suç işlemiş olacak" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.