Kaza Yapan Att'ye Hapis Cezası

SAĞLIK SEN

Kaza Yapan Att'ye Hapis Cezası
25 Mart 2016 Cuma 19:14

İZMİR 112’DE ÖNLEM ALIN YOKSA…
 
TEK BAŞLARINA KALIYORLAR

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Opr.Dr. Recep Atçı sendika binasında düzenlediği basın toplantısında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü 112 çalışanlarının sorunlarına değindi. Acil Tıp Teknisyenleri’ne görev olarak ambulans şoförlüğünün de verilmesinin ardından, kaza yapan ambulans haberlerine sıkça rastlanmaya başlandığını belirten Dr. Atçı, “Acil Tıp Teknisyenleri’nin pek çok yerde ambulans şoförlüğünün gerektirdiği ileri sürüş tecrübesine sahip olmadan bu görevleri yürütmek zorunda kaldığı yönünde sendikamıza  çok sayıda şikayet gelmektedir.  ATT’ler, gerek tecrübe, gerekse çalışma imkan ve koşullarının yetersizliğine bağlı olarak yaşanan kazalar nedeniyle idari soruşturmalara ve hukuksal müeyyidelere maruz kalabilmektedirler . Bilindiği gibi Tam Gün Yasası’yla hekimlere tanınan mesleki mali sorumluluk sigortası uygulamasından hekim dışı sağlık çalışanları faydalanamamaktadırlar. Acil Tıp Teknisyenleri de sağlık hizmeti kapsamı içinde yer alan görevleri çerçevesinde kişisel hatalar veya kurumsal yetersizlikler nedeniyle yaşanan kazaların sonuçlarıyla tek başına mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar” dedi.

  VİZESİZ AMBULANSLA KAZA GEÇİRDİ

112 Acil Servis’te Acil Tıp Teknisyeni olarak çalışan İzmir 112'de görev alan ATT Mürvet Totuk, 2010 yılında bir bayram mesaisinde ambulansıyla kaza geçirdiğini belirten Dr. Atçı, yaşanan kaza nedeniyle Totuk’un yargılandığını ve hapis cezası aldığını belirtti. Kaza gecesi trafiğe çıkış vizesi bulunmayan bir ambulansı kullanmak zorunda kalan üyemiz, kazanın tek sorumlusu olarak yargı süreçlerine muhatap olmuştur. Bu süre zarfında üyemiz, bağlı olduğu kurumdan ne hukuksal ne de psikolojik bir destek alamamıştır. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü kazanın nedenleri üzerinde araştırma yapmaya ihtiyaç duymamıştır” diye konuştu.

GEÇMİŞ OLSUN BİLE DİLENMEDİ

Kanuni boşluk yüzünden kişiler ambulans sürücülerine ‘bireysel’ dava açabildiğini anlatan Dr. Atçı, şunları söyledi:

“Ancak bu davaların görev sırasında olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı veya İl Sağlık Müdürlükleri tarafından takip edilerek çalışanlar güvence altına alınmalıdır. Aksi takdirde büyük bir özveri ile görev yapan 112 Acil Sağlık Çalışanları ambulans kullanmak istemeyecektir. Sağlık Sen olarak herkesin bayram tatilinde olduğu bir zamanda gece yarısı göreve giden üyemiz Mürvet Totuk arkadaşımıza geçmiş olsun demeyi bile akılına getirmeyen İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaklaşımını doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. İzmir’de sağlık hizmetlerinin her türlü imkansızlığa rağmen aksatmadan yürütmeye çalışan sağlık personeli olarak yaşayacağımız herhangi bir sorunda, yöneticilerimizin yanımızda olacağına ve sorunlarımıza sahip çıkacağına inanmak istiyoruz. 112 acil hizmetlerinde başlı başına bir profesyonel deneyim gerektiren ambulans şoförlüğü görevinin ATT’lere yaptırılmasının doğru olmadığını yaşanan onca kötü örnek göstermektedir. 112 hizmetlerinin hem halkımız hem de çalışanlar açısından sağlıklı ve güvenli şekilde sürdürülebilmesi esastır. Acil Tıp Teknisyenliği ile ambulans şoförlüğünü aynı görev tanımı içine koyan ve ATT’leri ambulans şoförlüğüne zorlayan uygulama halk ve çalışan güvenliğini tehdit eden bir soruna dönüşmüştür”

MÜDÜRLÜK VE BAKANLIĞA AÇIK ÇAĞRI

Sağlık Sen olarak Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz:

“112 ambulan şoförlüğü görevinin bu alanda yetişmiş insan gücü ile karşılanmalı. ATT veya diğer acil servis çalışanlarının ek görevi olmaktan çıkartılmalıdır. Sadece hekimlik hizmeti değil, sağlık hizmet sunumunun tüm aşamalarında yaşanabilecek hata veya kazalar karşısında çalışanların tümü mesleki mali sorumluluk sigortası kapsamına alınmalıdır. Sağlık Sen olarak çalışanlarının sorunlarına kulak tıkayan, kurumsal , hukuksal ve psikolojik açıdan hiçbir destek vermeyen İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nü çalışanına sahip çıkmaya yanında olmaya davet ediyoruz. 112’lerde yaşanan sıkıntıların bakanlık nezdinde çözümü için Sağlık Bakanlığı’na ivedilikle başvuracağız”

 İŞTE ATT’LERİN İDDİALARI

AMBULANSLARIN VİZELERİ YAPILMIYOR. VİZESİZ AMBULANSLARLA HAYAT KURTARMAYA GİDİYORUZ.ARAÇ KULLANMAYAN EKİP ÇALIŞANLARINI CEZALANDIRMAK İÇİN ESKİ AMBULANS VERİYORLAR. PSİKOLOJİK BASKI VAR.

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 112 ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEKİ BAZI YETKİLİLER ÇALIŞANLARA "SÖZLEŞMENİZİ FESHEDERİZ" ŞEKLİNDE MOBBİNG YAPIYOR. TOPLANTI TALEPLERİMİZ GERİ ÇEVRİLİYOR. SORUMLU ODALARINDAN AĞLAYARAK ÇIKANLAR VAR.BUNU YAPAN YÖNETİCİLERİ ARTIK İSTEMİYORUZ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.