Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Karbonmonoksit Zehirlenmesi
29 Kasım 2014 Cumartesi 09:33

 Her yıl kış aylarında bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden sobadan sızan karbon monoksit gazı ile pek çok insan karbon monoksit zehirlenmelerine maruz kalmaktadır.

Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olup vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmomoksit gazı havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir.

Karbon monoksitten kaynaklanan zehirlenmeye karşı topluma yönelik önlemler alınması, aşağıdaki uyarılara vatandaşların dikkatinin çekilmesi ve bu bilgilerin topluma ulaştırılmasının sağlanması zehirlenmelerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Karbon monoksit Zehirlenmelerinin Nedenleri, Belirtileri ve Alınacak Önlemler

Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır.
Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir.

Karbon monoksit Zehirlenmelerinin Genel Bazı Belirtileri

 Oksijen yetersizliğine nedeniyle deride kırmızılaşma
 —Kısa soluk alma
 —Göğüste sıkışma
 —Halsizlik
 —Baş ağrısı
 —Baş dönmesi
 —Mide bulantısı ve kusma
 —Rehavet çökmesi
 —Göğüs ağrısı
 —Kaslarda halsizlik ve genel halsizlik
 —Bilinç Kaybı

Karbonmonoksit Kaçağından Şüphelenirseniz Ne Yapmalısınız?
 Eğer evinizde bir karbonmonoksit kaçağından şüphelenirseniz yapacağınız ilk şey orayı terk etmek ve temiz havaya çıkmaktır.
 Giderken açabileceğiniz pencere kapı varsa açın.
 Kullandığınız yanmalı bütün araç gereçleri, havalandırmayı, bacayı yetkili kişilere kontrol ettirmeden kullanmaya başlamayın.
 Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 No’lu telefondan İtfaiye Servisi aranmalıdır.
 Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 No’lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalı ve ailenin bütün fertleri karbonmonoksit zehirlenmesi açısından kontrol ettirilmelidir.
 Doğalgaz Şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 No’lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır.
 Lodos esintisi olduğunda gerekmedikçe soba yakılmamalı ve yanmakta olan soba yatmadan önce mutlaka söndürülmelidir.
 Lodos esintisinde kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşılmamalı ve bu gibi durumlar 186 no’lu telefondan Elektrik Arıza Servisi’ne bildirilmelidir.

Soba ve Bacalarla İlgili Uyulması Gereken Kurallar
 Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.
 Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
 Kömürü tutuşturmak için, üzerine az miktarda kağıt ya da karton ve bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalıdır..
 Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalıdır.
 Sobaya, yeni atılan yakıtın üzerine kor halindeki yakıttan bir miktar konulması sobadaki yakıtın sürekli olarak üstten yanmasını sağlar.
 Sobalı odada kesinlikle yatılmamalıdır. Ancak zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunarak sobalı odada yatılabilir.
 Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmamalı ve yanmakta olan soba yatmadan önce mutlaka söndürülmelidir.
 Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı,
 Odun, kömür gibi yüksek oranda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde bacalar 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullanıldığında 3 ayda bir temizlenmelidir.
 Bacaların temizliği mahalli itfaiye teşkilatı tarafından yapılmaktadır. Yönetmelik özel firmalara da itfaiyeden izin almak kaydı ile baca temizliği yapabilme imkanı getirmiştir.
 Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı,
 Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.