Karabük Acil Sağlık Hizmetlerinde Hedef %100

Acil Sağlık hizmetlerinin daha etkin ve kaliteli sunulması amacıyla 112 komuta merkezinden tüm ambulanslar dijital ortamda izleniyor. Aynı zamanda dijital ortamda Karabük’teki hastanelere ait tüm bilgiler günlük olarak anında görülürken, bu sayede komuta kontrol merkezi ile hastaneler arasında bilgi paylaşımı daha çabuk oluyor

Karabük Acil Sağlık Hizmetlerinde Hedef %100
13 Kasım 2011 Pazar 21:59

 Karabük İl Sağlık Müdürü Korkut Eren, dün Acil Sağlık hizmetleri ve acil sağlık hizmetleri kapsamında kurulacak olan 6 yeni istasyon hakkında bilgi verdi.

            Eren, “acil sağlık hizmetlerinin daha etkin ve kaliteli sunulması amacıyla 2008 yılı başından itibaren ilimizde 112 komuta Kontrol Merkezi dijital sistem alt yapısının kurulduğunu, il ambulans servisi komuta merkezi çağrı kayıt ve Operasyon sistemi kapsamında kurulan sistem ile; çağrı merkezine gelecek çağrıların görevli operatörlere, danışman hekimlere ve telsiz operatörlerine çağrı merkezi mantığı ile dağıtılması, çağrıların kullanıcılar tarafından operasyon yönetim yazılımı ile bilgisayarları üzerinden karşılanması, gerekli engellemeler ve kontrollerin yazılım tarafından otomatik olarak gerçekleştirilebilmesi, gelen telefon ve telsiz çağrıların numara ve sinyal düştüğü andan itibaren ses kayıtlarının yapılabilmesi ve bu kayıtların daha sonra kişi zaman olarak araştırıldığında çok kısa sürede dinebilir olması, gerekli raporların sistem üzerinden kolayca alınabilmesi sağlanmaktadır” dedi

            GPS uydu sistemi ile ambulansların on-line olarak takip edildiğini belirten Eren “Ambulansların üzerinde bulunan cihaz ile hangi ambulansın hangi güzergâhta olduğunu, nerden çıkış yaptığını rahatça dijital ortamda görebiliyoruz. Aynı zamanda Bakanlık merkezinde kurulan Bakanlık Komuta Kontrol ve Yönetim merkezi sistemi ile ilimiz Acil Sağlık Operasyonlarının on-line olarak izlenebilmesi, istenilen bilgilere anında ulaşılabilmesi ve Bakanlığımız tarafından aylık, üç aylık ve yıllık periyotlarla istenen raporlamaların sistem sayesinde otomatik olarak oluşturulması sağlanmıştır” dedi.

        Acil vakaya ulaşmada yüzde 90 oranında başarılı olduklarını belirten Eren “ Sağlık bakanlığı şehir merkezinde acil vakaya ulaşma sınırını 10 dakika olarak belirledi. Kırsalda ise bu 30 dakika. Şu anda Karabük’te acil vakaya ulaşmadaki başarımız yüzde 90. Biz bu başarıyı yüzde yüze çıkarmak için 6 yeni istasyon daha açacağız. Bu istasyonlardan üçü merkezde üçü ise ilçelerde olacak. Bunlardan biri Soğuksu Mahallesi yada Atatürk Mahallesine, birini Esentepe’ye, diğerini Kayabaşına açacağız. Böylece vakaya 10 dakikadan daha kısa sürede ulaşmış olacağız. Diğer istasyonların ikisini yeniceye birini ise Safranbolu’ya açacağız” dedi

            Şu anda Yüzüncü yıl mahallesindeki kontrol komuta merkezindeki personel sayısının 12 ye çıkarıldığında anında üç kişinin çağrılara cevap verebilecek duruma geleceğini ifade eden Eren, “günde 750 çağrı alıyoruz. Bunların bir çoğu yanlış ihbar. Halen bu tür ihbarlar var. Çocuklar telefon açıyor. Veya farklı şekillerde 112 meşgul ediliyor. Biz vatandaşlarımızdan rica ediyoruz, 112’yi meşgul etmesinler. Biz önümüzdeki günlerde Milli Eğitimle işbirliği yaparak 112 niçin aranır vb. konularda öğrencileri bilgilendireceğiz” dedi.

             BİR AMBULANS İKİ PERSONEL Van’da

Van’da 23 Ekimde meydana gelen deprem sonrası bölgeye 7 doktor gönderdiklerini belirten Eren, bunun peşinden geçtiğimiz günlerde yine bölgeye 1 ambulans ve iki personel gönderdiklerini söyledi.

            Yeni alınan paletli ambulansın palet takmadan bile 70 santim karda hareket kabiliyetine sahip olduğunu belirten Eren, kısa adı UMKE olan Ulusal Medikal kurtarma Ekibi içinde alınan aracın 24 saat hizmet vereceğini, araçta afet anında kullanılacak tüm malzemelerin mevcut olduğunu söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.