Kansere Sıcak Bir El Hipertermi..

Kemoterapide vücut sıcaklığı arttırılarak kanserli hücre duvarlarının kolayca aşılması ve ilacın hedef noktalara ulaşmasını sağlayarak zorlu tedavide başarı şansını artırıyor. Tüm kanser türlerinde uygulanabilen hipertermi, hastaların umudu oluyor.

Kansere Sıcak Bir El Hipertermi..
31 Ekim 2013 Perşembe 10:02

Almanya'da hipertermi eğitimleri alarak cihazı Türkiye'ye getiren onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray, yeni tedavi metoduyla başarı şansının çok daha yukarılara çıkarıldığını söyledi.

Demiray, 'Hipertermi kemoterapi ve/veya radyoterapi planlanan tüm kanserlerde uygulanabilir. Çünkü tüm kanserlerde ortak olan nokta besin olarak sadece şekeri kullanmaları, kullandıkları şeker karşılığında hücre dışına asit salgılamalarıdır. Salgıladıkları asit ile çevrelerindeki hücreleri ertierek büyürlerken kendileri asit ortamdan etkilenmezler. Çünkü kanser hücrelerinin hücre duvarında normal hücrelere göre 20-50 kat daha fazla yağ vardır' dedi ve devam etti:

KEMOTERAPİSİZ OLMUYOR

Kalın, yağlı ve geçirgenliği az hücre duvarı sayesinde kemoterapi ve radyoterapiden korunurlar. Ancak ısı tedavisinin devreye girmesi kanser lehine görünen bu durumları tersine çevirir. Normal hücreler yapıları ve bulundukları ortam nedeniyle 43 0C ye kadar hasar görmezlerken kanser hücreleri 40 0C den itibaren hayati fonksiyonlarını kaybetmeye başlarlar. 42-42.5 0C de kanser hücrelerinin tüm fonksiyonları devre dışı kalır. Kanser tedavisindeki tüm gelişmelere rağmen kemoterapiden vazgeçilememektedir.

DOKU ISITMALI TEDAVİ

Hiperterminin hedefe yönelik bir kemoterapi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Demiray, 'Kanserli doku 42-42.5 0C ye kadar ısıtlıdığında kendisini koruyan kalın yağlı hücre duvarı erimeye başlar ve geçirgenliği artar. Isının artmasıyla ilk başlarda tümöre olan kan akımı artar ve ısı tedavisiyl birlikte uygulanan kemoterapi ilaçlarının kanserli dokuya ulaşımı artar' dedi.

YAN ETKİ ARTMAZ

Doç. Dr. Demiray şöyle devam etti: Isının 42-42.5 0C ye gelmesiyle kanserli hücrelerin tüm savunma mekanizmaları devre dışı kalır. Isı tedavisiyle kemoterapi ajanları kanserli dokuda yoğunlaştırıldığı için etkinlik artışı sadece kanserli dokuda olur ve yan etkilerde kesinlikle artışa neden olmaz.

Düşük dozla tedavi

Doç. Dr. Demiray şöyle devam etti: Kanserli dokuda etkinlik artışının sağlanması nedeniyle daha düşük dozlarda daha etkin kanser tedavisin de önü açılmaktadır. Bu durum özellikle yaşlı, böbrek karaciğer, kalp yetersizliği olan hastalarda büyük önem taşımaktadır. Kemoterapi ile birlikte uygulandığı gibi radyoterapi ile birlikte ısı tedavisinin uygulanması da radyoterapinin etkinliğinde belirgin artışa neden olur. Kanserli hücrelerin yapısal özellikleri nedeniyle etkilendikleri mikrodalga boyları normal hücrelerden farklıdır. Kanserli hücrelere zarar veren dalga boyları belirlenmiş ve kanser tedavi cihazlarında kullanılmak üzere tüm dünyada patentlenmiştir. Kanserli bölge 2 aktif elektrot arasında kalacak şekilde planlama yapılarak kanserli doku etrafında homojen elektromanyetik alan oluşturulmakta ve kanserli dokunun ısısının artışı sağlanmaktadır. Kullanılan mikrodalga boyları normal dokulara zarar vermediği için tüm organlarda güvenle kullanılabilir. Hatta beyin dokusunda dahi güvenle kullanılabilir. Özellikle çocukluk çağı beyin tümörlerinde önemli katkılar sağlanmaktadır. Alman Hipertermi Derneği'nin sloganında olduğu gibi; 'Hipertermi hayatınızı kurtarabilir, yaşamınızı uzatabilir, yaşam kalitenizi arttırabilir.'

Yenişafak
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.