Kansere ‘minik Dev’den Geçit Yok...

Kansere ‘minik dev’den geçit yok

Kansere ‘minik Dev’den Geçit Yok...
19 Temmuz 2012 Perşembe 10:02

Sindirim sistemi tümörlerinde erken teşhis için geliştirilen minik mikroskop Cellvizio, devlet hastanelerine girdi. Hücreyi bin kat büyüten cihaz, sinsice ilerleyen kanseri yakalıyor.
Hiç bir belirti vermeden sinsice ilerleyen ve bu nedenle de büyük çoğunluğu geç evrede teşhis edilebilen sindirim sistemi kanserlerinin erken teşhisinde çığır açacak olan minik mikroskop Cellvizio Türkiye’de ilk kez bir devlet hastanesinde kullanılmaya başlandı. Cellvizio, hücreyi bin kat büyüterek sindirim sistemi kanserlerinin erken evrede yakalanmasını kolaylaştırıyor. ABD ve Avrupa’da 400’e yakın merkezde kulla-nılan Cellvizio, yaklaşık 1.5 ay önce Bezm-i  Alemi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hastaların hizmetine sunuldu. Gastroentereloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şentürk, düzenlenen basın toplantısında bir  vaka üzerinde cihazın nasıl kullanıldığını gös-terirken, tıp teknolojisindeki bu önemli geliş-me hakkında da bilgiler verdi.

Biyopsi sonucunu beklemek tarih oldu

Prof. Dr. Hakan Şentürk Cellvizio’nun  sindirim sistemindeki en küçük değişikliği ‘hücre bazında’ gösterdiğini açıklayarak bunun hekime büyük ajantaj sağladığını anlattı. Prof. Dr. Şentürk, “Günümüzde artık gastroenterelojide  pek çok hastalığın teşhisini küçük girişimlerle koymak mümkün.Cellvizio cihazı da bu amaca hizmet ediyor. Cellvizio, gerekli durumlarda hastaya aynı seansta müdahale edilmesine ve bazı durumlarda da biyopsi sonucunu beklemeye gerek kalmadan teşhis konulmasına olanak sağlıyor. Endoskop vasıtası ile erişilebilen  yemek borusu, mide, ince bağırsak, pankreas,  kalın bağırsağın mikroyapılarını bir optik fiber demeti vasıtasıyla incelemeye yarayan bir  lazer tarama teknolojisi Cellvizio” diye konuştu.

TEHLİKELİ HÜCRE adım adım izleniyor

Prof. Dr. Hakan Şentürk, uzun bir kanal olan sindirim sisteminde (10-12 metre) çeşitli lezyonlar ve anormal oluşumlar meydana gelebildiğini kaydederek , tamamı kanserli olmayan bu oluşumların bir kısmına hiç müdahale edilmemesi gerekirken bir kısmında ise erken teşhisinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Özellikle pankreas ve bağırsak hastalıklarının yüzde 80’ine geç evrede tanı koyulabilmesinin Cellvizio’nun önemini artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Şentürk,“Bu teknoloji ile normalde biyopsi ile alınıp değerlendirilebilen dokuları ayırt etmek mümkün. Hekim ekrandan hücrelerin yapısını izleyebiliyor. Normal hücrelerden kanserli hücrelere giden yol bir hayli uzundur. Bu  teknoloji ile bu yol adım adım izlenerek kanser öncüsü lezyonların erken evrede yakalanmasına olanak sağlanıyor” dedi.
 

STAR
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.