Kanser Hastalarına Fındık Kabuğu

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, fındık kabuğunda kansere faydalı olan maddenin doğal halinin bulunduğunu söyledi. Dünya genelinde kullanılan 5 kanser ilacından birinde bulunan maddenin fındığın kabuğunda da bulunduğunu söyledi.

Kanser Hastalarına Fındık Kabuğu
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, araştırmaları sonucunda fındık kabuğunda dünyada kullanılan 5 kanser ilacından birinin aktif maddesi olan paklitakseli bularak kanser tedavisi alanında büyük bir buluşa imza attıklarını söyledi.

Giresun Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Taş ve Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu ile birlikte yürüttükleri projeleri ile ilgili konuşan Prof. Dr. Uğraş, "Ülkemiz ekonomisine kazandırılması amacıyla bu projemizin alt yapısını oluşturduk ve bu doğrultuda araştırmalarımızı yaptık. Projemizi ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Aynı konuyla ilgili TÜBİTAK tarafından desteklenen iki projemiz daha oldu. Makro seviyede endüstriyel üretim için gerekli proje başvurumuzu da Sanayi Bakanlığımıza yaptık" dedi. Devamı için tıklayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER