Kanser Haftası Stant Açıldı

1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle bugün İl Sağlık Müdürlüğümüz önünde stant açıldı.

Kanser Haftası Stant Açıldı
11 Nisan 2015 Cumartesi 10:17

Açılan stantta vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtılarak, kısaca bilgilendirme yapıldı. 
 
 
Stant açılışında İl Sağlık Müdürümüz Dr. Nail Umay, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 
 
 
 
1956 yılında Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'nun önerisi ile Nisan ayının ilk haftası ülkemizde Kanser Savaş Haftası olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren 1-7 Nisan Kanser Haftası Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlar tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 
 
Kanser günümüzde önemli bir  sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. 
 
Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. 
 
 
Kanser Haftası, halkı bilgilendirme-bilinçlendirme çalışmalarına yoğunluk verilmesi nedeniyle kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. “1- 7 Nisan Kanser Haftası” etkin ve verimli olarak, toplumda davranış değişikliği sağlayabilecek faaliyetlerle değerlendirilmelidir. Bu kapsamda Malatya Sağlık Müdürlüğü olarak bizler de yaptığımız çeşitli etkinliklerde gerek kurum içi eğitimler  gerekse değişik seminerlerin yanında basın açıklaması, afiş ve broşür gibi halkı bilinçlendirici faaliyetlerimize devam etmekteyiz. İlimizde ayrıca Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz yaptıkları etkinliklerle kanser konusuna dikkat çekmektedirler.Bu anlamda ilimizde KETEM (Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi) Beydağı Devlet Hastanesi kampüsünde faaliyet yapmakta olup;erken teşhis için kanser taramalarına devam etmektedir. 
 
Bizler bu konudaki çalışmalarımızı gerek kamu hastanelerimiz gerekse halk sağlığı müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlar olmak üzere koordineli olarak yürütmekteyiz. Sizler bizlerin yaptığı bu çalışmaları kamuoyuna duyurmakta köprü vazifesi görüyorsunuz ve dolayısıyla bizler kadar sizlerin de halkın bilinçlenmesinde emeğiniz geçmektedir.Tüm basın mensuplarına teşekkür ederim. 
 
          Dr.Nail UMAY 
 
          İl Sağlık Müdürü 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.