Kamu Personelinin Kılık Ve Kıyafeti Ne Kadar Değişebilir?..

KAMU PERSONELİNİN KILIK VE KIYAFETİ NE KADAR DEĞİŞEBİLİR?

Kamu Personelinin Kılık Ve Kıyafeti Ne Kadar Değişebilir?..
03 Ekim 2013 Perşembe 10:10

Kamu personelinin kılık ve kıyafetine ilişkin belirlemelerde değişikliğe gidileceğinin Başbakan tarafından açıklanmasının ardından, memurların tüm kılığının ve kıyafetinin değişeceği yönünde haberler yapılmaya başlandı.

Kamu personelinin kılık ve kıyafeti konusunda, halen yürürlükte bulunan “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” hükümleri uygulanmaktadır.

Yönetmelikte kimlerin kılık-kıyafeti hangi amaçla düzenlenmiş?

Genel ve katma bütçeli kurumlar, mahallî idareler, döner sermayeli kuruluşlar ve kamu iktisadî teşebbüsleri ile bunların iştirakleri ve müesseselerinde çalışan her sınıf ve derecedeki memurlar, sözleşmeli ve geçici görevle çalışan personel ile işçilerin kılık ve kıyafetlerine ilişkin esasları düzenleyen Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik, kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlamayı amacıyla yürürlüğe konulmuştur.

Yönetmeliğe göre kılık ve kıyafet nasıl olmalıdır?

Yönetmelik, kadın ve erkek personel için farklı ve ayrıntılı kılık kıyafet belirlemelerine gitmiştir. Buna göre;

**Kadınlar

-Elbise, pantolan, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade olur.

-Ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı olur.

-Görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış olur.

-Tırnaklar normal kesilmiş olur.

-Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez.

-Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz.

-Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

**Erkerler

-Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade olur.

-Ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı olur. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez.

-Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur.

-Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz.

-Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur.

-Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.

-Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir.

-Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez.

-Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

-Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

Kılık ve kıyafeti farklı olabilecek personel

-Resmî elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tâbidirler.

-Sağlık, şantiye, arazi, atölye, maden ve benzeri yerlerde çalışanların, çalışılan işin ve yerin özelliğine göre giyim eşyasının tipi, modeli ve rengi ilgili kurumca tespit edilir.

-Sağlık özrü bulunan ve bunu resmî doktor raporu ile belgelendiren personelin giyimlerinde bu özürlerin ve mevsim şartlarının gerektirdiği değişiklikler yapılabilir.

-Diyanet İşleri Başkanlığında bilfiil din işleriyle ilgili personelin giyim ve ku­şamına ilişkin hususlar ilgili Kurum ve Bakanlık tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yürütülür.

Kamu personeli kılık-kıyafet bakımından ne kadar serbest olabilir?

Başbakan tarafından 30 Eylül 2013 tarihinde yapılan açıklamalardan,  kamu personeli hakkındaki mevcut kılık ve kıyafet düzenlemesinde kısmi değişikliklere gidilebileceği ya da  söz konusu Yönetmeliğin tümden kaldırılarak yeni bir kılık-kıyafet düzenlemesi getirilebileceğini düşünmekteyiz.  Kamu personelinin kılık ve kıyafetine ilişkin düzenlemenin tümden kaldırılarak yerine yeni bir düzenlemenin yapılmamasını ise memurunyeri.com olarak ihtimal dahilinde görmemekteyiz.

Aksi halde, kamu personelinin kılık ve kıyafetinin tümden serbest olması halinde, Yönetmelikteki mevcut düzenlemelerin bazılarına göre konuya baktığımızda;

**Kadınların; çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech benzeri pantolonlar giyebilmeleri, giyilecek etek boyunun tercih edilebilecek uzunluklarda olabileceği,  

**Erkeklerin; istedikleri uzunlukta sakal bırakabileceği,  pantolon haricinde kıyafetler giyebileceği

bir ortamın da oluşabileceğini ve bu şekilde hareket etmenin bir yaptırımının da bulunmayacak olması karşısında çalışma düzeninin bozulmasının kaçınılmaz olacağını düşünmekteyiz.

Öte yandan Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklamalarda, kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetine ilişkin hususların tümden serbest bırakılacağına dair bir ifade de yer almamaktadır.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.