Kamu Hastanelerindeki Yönetici Atamalarında, Siyaset, Ehliyet Ve Liyakata Fark Attı ...

KAMU HASTANELERİNDEKİ YÖNETİCİ ATAMALARINDA, SİYASET, EHLİYET VE LİYAKATA FARK ATTI

Kamu Hastanelerindeki Yönetici Atamalarında, Siyaset, Ehliyet Ve Liyakata Fark Attı ...
03 Kasım 2012 Cumartesi 13:22

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Sağlık hizmetlerinde bu gün başlayan yeni yapılanma üzerine yaptığı açıklamada siyaset ehliyet ve liyakati farklı bir skorla mağlup etti dedi.
 
Erözgün, Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu atamalarında, yeni yönetime siyaset kurumu egemenlik sağlayarak; ehliyet ve liyakati mağlup etti. Emaneti ehline verin hadisi şerifine uygun olarak atamaların yapılacağını hayal eden kitleleri hayal kırıklığına uğrattı. Oligarşik bürokrasiyi kontrol altına alan siyaset kurumu üstünlüğünü ve tek seçici olduğunu tescilledi dedi.
 
Erözgün, Kamu hastane birlikleri, kamu hizmeti sunan hastanelerin, her ilde bir tane kurulan birlik bölgesi içerisinde tek bir yönetim altında toplanması sağlanırken bu kurumlara yapılan atamalar da çalışanlar hayal kırıklığı yaşadılar ve sözleşmeli yöneticilerin kamu yöneticiliğinden çok özel sektör yöneticiliği mantığı ile hareket edecekleri, daha çokta siyasetin birer temsilcisi gibi çalışacakları tüm sağlık çalışanlarını tedirgin ettiğini açıkladı.
 
Kamu hastane birlikleri sistemiyle uygulanacak olan en önemli değişikliğin; hastaneler ve bunların bağlı olduğu birliklerdeki yöneticilerin tümünün sözleşmeli hale geleceğini belirten Erözgün, sözleşme süresince bu yöneticilerin belirli kriterler baz alınarak karneyle takip edilecek oluşu bile bu kişilerin İl Başkanlarının emir ve direktifi dışında hareket etmeleri halinde ilişiklerinin hemen kesileceği ve bir daha yönetici olarak sözleşme imzalayamayacak oluşları siyaset kurumuna çok sağlam bir göbek bağı ile bağlayan en önemli unsur olarak karşımızda durmakta dedi.

Sözleşmeli hastane yöneticilerinin Karnesi iyi olanların görevlerine devam edebileceğini, yeterli başarı gösteremeyenlerin ise ya kazancının düşeceğini ya da “sınıfta kalacağını” bildiren Kamu Hastane Birlikleri Başkanı sınıfta kalma kriterlerinin siyaset kurumu adamlarını ne oranda etkileyeceğini yâda etkilemeyeceğini açıklamamış olmakla birlikte bu ülkede yaşayan herkes bilir ki İl başkanları siyaseti siyaset kulvarında yapmayıp yönetime iş yaptırmak suretiyle vatandaşa beni desteklemezsen işini yaptırmam desteklersen her işin olur şeklinde iktidar gücünü vatandaş üzerinde etkili bir şekilde kullanmak sureti ile siyaset yapmakta olduklarını iddia etti.
 
Erözgün, Yıllardır bu ülkede siyasi parti başkanları atama daire başkanı gibi memur ataması ile uğraşmaktadırlar. Sayın Kurum Başkanının sınıfta kalanların sözleşmesinin sona ereceği yolundaki açıklamasının bu anlamda ayakları yere basmamıştır.  Genel Sekreterlerin il Başkanlarının istekleri rızaları bir başka deyişle referansları doğrultusunda atandığı bir sistemde sınıf geçmenin ya da sınıfta kalmanın en önemli ölçütlerden birisinin siyasetin adamı olup olmadığı şeklindeki değerlendirme olacağı apaçık ortada duruyor dedi.
 
Kamu Hastaneleri Birliği sistemi üzerine sağlık teşkilatında yapılan değişiklikleri ve düzenlemeleri eleştiren Erözgün şöyle devam etti.
 
Dokuz senedir uygulanan sözleşmeli çalışma modeli ile çalıştırılan sağlık personeli arasında eşitsizlik adaletsizlik ve kaybedilen çalışma hayatı hakları noktasında iş barışını bozma olgusu ile karşı karşıya iken şimdi yeni bir olay gündemimize gelmiş ve sözleşmeli idarecilik ile tanıştırılıyoruz.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ruhuna aykırı bir şekilde düzenlenen sözleşmeli idareci mantığı hukuka aykırı olduğu gibi yürürlükteki personel rejiminin dayanağını teşkil eden Anayasa’ ya da aykırıdır.
 
Anayasa değiştirilmeden ve personel rejimi değiştirilmeden Sağlık Bakanlığına bağlı kurumların başında idareci olarak sözleşmeli yöneticilerin istihdam edilmesi 663 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile ve bu kararname dayanak gösterilerek yapılan yönetmelik ve yönergelerle yapılan düzenleme ile açıkça Anayasa’ya aykırıdır.
 
Tüm çalışanların kadrolu olması yöneticilerinden bu kadrolu personel arasından ehliyet ve liyakat durumları dikkate alınarak ve görevde yükselme sınavları yapılarak başarılı olanlar arasından yapılacak atamalarla belirlenmesi hükümleri bir gece baskını ile parlamento denetimi dışında çıkarılan bir kararname ile hukuk baypas edilmiş, TBMM baypas edilmiştir, Anayasa çiğnenmiştir diyerek sözleşmeli yöneticilik sistemini eleştirdi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.