Kamu Hastanelerinde Yemek Tartışmasına Son Nokta

Kamu Hastanelerinde Yemek Tartışmasına Son Nokta

Kamu Hastanelerinde Yemek Tartışmasına Son Nokta
16 Nisan 2013 Salı 16:59

 Bazı haber sitelerinde hastanelerde görev yapan personelin yiyecek yardımından yararlanamayacağı yönünde çıkan haberler üzerine açıklama yapma gereği duyduk.

Söz konusu yazıda yiyecek yardımı yapılacak kişiler genel sekreterlik bünyesinde görev alıp sözleşme imzalanayan, genel sekreter,başkan,hastane yöneticisi,başhekim,müdür,uzmanlar için geçerlidir. Bu kişişerin imzaladığı sözleşme 657'de belirtilen sözleşme tiplerinden olmadığı için, yasal boşluk sebebi ile yemek yardımından faydalanamaktadırlar.

İLGİLİ YAZI;

T.C.
Sağlık Bakanlığı 
Türkiye  Kamu Hastaneleri Kurumu

MUHASEB UYGULAMA BAŞKANLIĞI

Sayı: 78004154 
Konu: Yiyecek Yardımı

01284417

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİNE

Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterlikleri, genel bütçe kaynaklarından veya yılı onaylı döner sermaye bütçelerinden, sözleşmeli olarak çalışan personellerine yiyecek yardımı yapabilmek için Başkan Yardımcılığımızdan ödenek ve izin talep etmektedirler. Konuyla ilgili Kurumumuz Hukuk Müşavirliğinin 02.04.2013 tarihli ve 89432283/641-2770 sayılı mütalaasında ve Başkan Yardımcılığımızca yapılan değerlendirme neticesinde;

Devlet Memurları Kanununun (23.07.1965 / 12056 R.G.) 212'inci maddesinde, "Devlet memurlarının hangi hallerde yiyecek yardımından ne şekilde faydalanacakları ve bu yardımın uygulanması ile ilgili esaslar Maliye Bakanlığı ile Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının birlikte hazırlayacakları bir yönetmelik ile tespit olunur" Hükmü yer almaktadır.

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin (11.12.1986/19308 R.G.) 2'nci maddesinde, "Bu Yönetmelik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar hakkında uygulanır. " Hükmü yer almaktadır.

Bilindiği gibi, kamu hastaneleri birlik merkezlerinde ve bağlı sağlık tesislerinde, sözleşmeli olarak görev yapan kişiler, 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (02.11.2011/28103 Mükerrer R.G.) ekli (II) sayılı cetvelinde belirtilen pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personellerdir. Bu kişiler Hizmet Sözleşmesi imzalayarak birlik merkezlerinde ve bağlı sağlık tesislerinde görev yapmaktadırlar.

Söz konusu KHK'nın 33'üncü maddesinin ikinci fıkrasında da "Sözleşmeli personele yukarıda sayılanlar dışında herhangi bir ad altında ödeme yapılamaz ve sözleşmelere bu hususta hüküm konulamaz." Denilmektedir. Ayrıca, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hizmet Sözleşmesi'nde de "İlgiliye, hizmetine karşılık olarak ücret ödemesi ve ek ödeme yapılır. Bunun dışında her hangi bir ad altında ödeme yapılmaz. " Hükmü yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde, yiyecek yardımının sadece, 657 Sayılı Devlet Memurları kapsamında görev yapan kadrolu veya sözleşmeli personele yapılabileceği, 663 Sayılı KHK'nın ekli (II) sayılı cetvelinde belirtilen pozisyonlarda, birlik merkezlerinde ve bağlı sağlık tesislerinde hizmet sözleşmesi imzalayarak istihdam edilen sözleşmeli personellere yapılamayacağı mütalaa edilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.