Kamu Hastanelerinde Uygulama Hataları Ve Çözüm Önerileri

personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi

Kamu Hastanelerinde Uygulama Hataları Ve Çözüm Önerileri
29 Ekim 2012 Pazartesi 22:18

 personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi

KAMU HASTANELERİNDEKİ UYGULAMA HATALARI VE 
ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
(ÖZET)

Seçkin YAĞCI

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği uygulamasına geçerek kamu yönetimi alanında bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu yeni dönemde birliklerin başına atanan “CEO” ları çok önemli görevler, ciddi sıkıntılar ve büyük mesuliyetler beklemekte. Yeni dönemin belirsizliği çalışanları olduğu kadar sorumluluk alacak idarecileri de tedirgin etmekte. Çünkü ülkemizde örneği olmayan bir uygulamanın ilk temsilcileri olmak, idarecilik tecrübesi olsa dahi kurumsal özerk işletme yöneticiliği tecrübesinden yoksun olmak, bilmediği ve tanımadığı kurumlar ve kişilerle iş ortaklığı yapmak,  çözülmesi gereken sorunlarla alakalı verilerden yoksun olmak ve tüm bu sorunların üzerinden kısa sürede gelerek yapılacak denetimlerden başarıyla çıkma zorunluluğu ciddi stres kaynağı oluşturmakta. Bu yazı görev alacak idarecilere -içeriden bir ses olarak- yol göstermesi amaçlı bir analiz çalışmasıdır.

Mevcut durumda kamu hastanelerinin sıkıntılarını dört ana başlık ve alt başlıklar olarak ele almak isabetli olacaktır. Bunlar:
- Verimlilik hataları
- Sağlık Hizmetlerinin sunumunda yapılan hatalar
- Hizmet kalite Kriterlerine adaptasyon hataları
- İnsan Kaynakları Yönetimi

VERİMLİLİK HATALARI

Hastanelerimizin verimliliği, karlılık ve hizmet kalitesi açısından hayati önem taşımaktadır. Yeni dönemde kurumları karlı bir şekilde yönetmek zorunda olan idareciler için verimlilik adına ele alınabilecek onlarca sorundan bir kaçı ve çözüm önerileri şöyle sıralanabilir: 

SORUN: Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri her hastane için ayrı ayrı firmalar tarafından sağlanmakta, her bir firmaya ayrı ayrı yazılım kirası, personel gideri ödenmekte ve kurum verileri bir dış firmaya emanet edilmektedir. Ayrıca bitmeyen bir yazılım masrafı söz konusudur.

o ÇÖZÜM: Birlik bünyesinde tecrübeli yazılım elemanları istihdam ederek, birliğin tüm hastanelerine hizmet verecek ve mülkiyeti K.H.Birliğine ait bir H.B.Y.S. üreterek hem hastaneler arasında yazılım birliği sağlanabilir, hem ciddi paralar ödenen yazılım kiralarından kurtulunur hem de gerektiğinde ve hızlı bir şekilde yazılım güncellemeleri  ve yeni yazılımlar yapılarak hizmet verimliliği sağlanır.

SORUN: kurumlardaki cihazlar için onlarca farklı kurumla bakım-onarım-kalibrasyon anlaşmalarının imzalanması, kurumda Verimli Cihaz Yönetim Sisteminin olmaması, kuruma bağlı biyomedikal cihazlar hizmet servisi, Mekanik cihazlar servisi ve Mobilya dekorasyon atölyesinin olmaması 

o ÇÖZÜM: Birliğe bağlı, tüm hastanelere hizmet veren tek ve büyük bir Teknik Servis kurularak bu yapıya bağlı Biyomedikal Servisi, Teknik İşler Servisi ve Mobilya Dekorasyon Servisi kurulabilir, bu yapıyla tüm hastanelerdeki gereğinden fazla teknik personel istihdamının önüne geçilebilir, hastane bütçesinde ciddi pay alan yıllık cihaz bakım, tamir ve kalibrasyon masrafları minimuma indirilir ve dışa bağımlılık azalır. Ekonomik ömrünü yitiren cihazlar hızlı bir şekilde tespit edilerek gereksiz masraflar giderilir. H.B.Y.S ekibinin hazırlayacağı Arıza takip Modülü ile verimli bir Cihaz takip sistemi kurulabilir. Böylece;
Cihazların bulunduğu yerler ve depolardaki cihazlara ait veriler
Arıza bildirimi, Arıza kaydı, tamir kaydı, Kalibrasyon kaydı ve cihaz sicil kartlarının takibi
Sık arıza yapan ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlar listesi
Takip edilebilir.

SORUN: Satın alma süreçlerinde yaşanan yanlışlara bağlı kurum uğradığı ciddi zararlar. (Gereğinden fazla alınan ürüne bağlı yaşanan miadı geçmiş, bozuk ürün sıkıntısı. gereğinden az alındığı için hizmet sunumunda karşılaşılan sıkıntılar. Yeterli piyasa araştırması yapılmadığı için kalitesiz ve pahalı ürün alımı v.s.)

o ÇÖZÜM: K.H.Birliği bünyesinde kurulacak ve yetkin personellerin istihdam edileceği Merkezi Satın Alma Birimine ait, yine H.B.Y.S ekibi tarafından üretilecek Merkezi Stok Takip Programı ile tüm hastanelerin depolarındaki ürünlerin: Adetleri, Miadları, Fiyatları, Sarfları, Kritik Stok Seviyeleri
Takip edilebilir, böylece kaçak ve kayıpların, fazla veya az ürün alınımının, pahalı ve kalitesiz mal tedarikinin önüne geçilebilir.

SORUN: Yüksek faturalar, Sürekli enerji sarfiyatı fazlası ve israf  

o ÇÖZÜM: Kurumdaki enerji giderleri kalem kalem ele alınarak olması gereken maliyetle gerçekleşen maliyet arasındaki farkın nedenine yönelik analizler yapılmalı, hastanenin ısı kaybı, ışık kaybı, su kaybını minimuma indirecek tedbirler alınmalı (izolasyon, tamirat v.s.) . çünkü hastanenin ısı kaybına bağlı ödediği yüksek tutarlı faturalar beklide alınacak tedbirlere harcanacak bedellerden kat be kat fazlasına tekabül edebilmekte. Birincil maliyet göze alınarak yapılacak yatırımlar uzun süreli karlılığı beraberinde getirecektir.

SORUN: Verimli personel yönetimi politikasının olmamasına bağlı gereğinden fazla/az istihdam ve hizmet süreçlerinde yaşanan aksamalar, kalifiye personel istihdamında yaşanan sıkıntılar
o ÇÖZÜM: K.H.Birliği bünyesinde İnsan Kaynakları Departmanı oluşturulmalı ve bu birimde H.B.Y.S ekibi tarafından yazılımı yapılan bir modülde Personel Veri Bankası oluşturulmalı, işe alma ve işten çıkarma faaliyetlerini –aranan personelin vasfına göre- bu birim gerçekleştirmeli ve her hastanede İnsan Kaynaklarından Sorumlu bir yönetici olmalı. Bu yapı sayesinde hastanelerde doğru işe doğru personel istihdamı sağlanarak hem personel verimliliği hem personel motivasyonu sağlanır.

Unutulmamalıdır ki: Karlılık girdi artışı ile değil verimlilik ve optimum harcama seviyesiyle elde edilebilir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.