Kamu Hastanelerinde Değişiklik

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin iki yıllık sözleşmesinin dolmasının ardından, yeniden yapılacak sözleşmede mevcut yöneticilerin tamamının değişeceği öğrenildi.

Kamu Hastanelerinde Değişiklik
27 Kasım 2014 Perşembe 15:19

   Geçtiğimiz hafta içerisinde, Ankara’da yapılan ve başkanlığını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı değerlendirme toplantısında, alınan kararla illere atanacak olan genel sekreterlerin, uzman hekimden belirleneceği ve görev yaptığı şehirde ikamet edeceği prensibi kararının ardından, Gaziantep Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Kadir Çağlar Çatak’ın değişeceği kesinleşmesinin ardından, Genel Sekreterliğe bağlı, tıbbi hizmetler, idari ve mali hizmetler başkanlarının da değişeceği öğrenildi.

AYKUT VE YILDIRIM’IN CEZALARI ONAYLANDI

   Sağlık’ta Dönüşüm Projesi ile hayata geçirilen ve sağlık teşkilatının üçe ayrılmasının ardından, Kamu Hastaneler Birliği Kurum Başkanlığı’na getirilen eski kurum başkanı Hasan Çağıl’ın, kurumun yeniden yapılanmasında etkin rol oynadığı ve Gaziantep’in Nizip İlçesi’nde görev yaparken, birlikte poliklinik çalıştırarak ortaklık yaptıkları Dr. Ömer Aykut’un adı genel sekreterliğe geçti. Siyasilerin karşı çıkmasının ardından Dr. Ömer Aykut, Tıbbi Hizmetler Başkanlığı’na, Hasan Çağıl’ın diğer ortağı Dr. İdris Yıldırım, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’ne hastane yöneticisi olarak atatmıştı.

Kamu Hastanelerinde Değişiklik

   Hasan Çağıl ile birlikte, Nizip Devlet Hastanesi’nde 5 yıl önce başhekim yardımcılığı görevinde bulunan Dr. Ömer Aykut, Dr. İdris Yıldırım’ın, Nizip İkinci Sulh Ceza Mahkemesi’nde devam eden, “görevi kötüye kullanma”  davasının karara bağlanmasıyla birlikte, Ömer Aykut’un 70 adet Kamu’ya zarar verme sebebiyet verme talimatının olduğu ve yine bir dönem hastane başhekim yardımcılığı görevi sırasında 3 adet kamu zararına sebebiyet veren talimatının olduğunu tespit eden 2. Sulh ceza Mahkemesi, İdris Yıldırım’ın 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına, Ömer Aykut’un ise 7 ay 15 gün hapis cezası ve bu süreyle suçu işledikleri sıradaki kamu görevinden kaynaklı, hak ve yetkileri kullanmalarının yasaklanması cezası ile cezalandırılmasına, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, bilirkişi ücreti, tebligat gideri ve posta giderlerinin toplamı olan bin 268 TL’nin de sanıklardan eşit olarak tahsili ile hazineye gelir kaydına karar verildi.

GÖREV VERİLMEYECEK
 
   Kamu hastaneleri eski Kurum Başkanı Hasan Çağıl’ın, Nizip İlçesi’nde görev yaptığı sırada, poliklinik ortaklarından Dr. Ömer Aykut ve Dr. İdris Yıldırım’ın, Kamu zararına sebebiyet veren talimatının olduğu gerekçesi ile, Nizip 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kaydı ile  verilen 7’şer ay 15’e gün hapis cezalarının onaylanmasından dolayı, kesinlikle önümüzdeki iki yıllık yapılacak olan sözleşmede görev verilmeyeceği ve yerel siyasetçilerin de bu yönde bastırdıkları iddia ediliyor.

YANLIŞ BEBEK, DR. ONKU’UN BAŞINI YİYECEK 

   Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Kadın hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde 9 Şubat’ta meydana gelen Suriye’li bir ailenin yeni doğan bebeğini, küvez için özel bir hastaneye nakil sırasında erkek çocuğu yerine, kız çocuğu aileye teslim edilmesinden dolayı gündemi meşgul eden olay, Sağlık Bakanlığı Müfettişleri’nin yapmış olduğu soruşturma neticesinde hastane yönetimi kusurlu bulunmuştu. Gözler sürekli hastanenin üzerinde olmasından dolayı, İl Sağlık Müdürlüğü, defalarca aksaklıklar konusunda hastane aleyhine raporlar düzenleyip bakanlığa bildirildiği öğrenilirken, bu yeniden yapılanma sırasında Dr. Murat Onkun ve ekibine görev verilmeyeceği öğrenildi.

GİZLİ EKİP GÖREV BAŞINDA

  Önümüzdeki sözleşme döneminde, sözleşmenin iki yıldan 4 yıla çıkarılacağı bilgisi alınırken, yeni oluşacak ekibin başında özel bir hastanenin başhekiminin olduğu ve bu başhekimin geçtiğimiz günlerde iktidar partisinin Gaziantep Milletvekili ile birlikte bir restaurant’ta yemek yedikleri ve bu yemek sırasında İl Sağlık Müdürü ve halk sağlığı müdürünün değişmesi gerektiğini belirten hastane başhekimi, kendisinin yeni bir ekip kurmak için destek istediği öğrenildi. Antep27haber.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.