Kamu Görevlileri Hakem Kurul'un Çalışma Takvimi Belirlendi...

Kamu Görevlileri Hakem Kurul'un çalışma takvimi belirlendi

Kamu Görevlileri Hakem Kurul'un Çalışma Takvimi Belirlendi...
25 Mayıs 2012 Cuma 13:35

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun çalışma takvimi belirlendi. Buna göre öğleden sonraki oturumda, kamu görevlileri sendikaları heyetiyle kamu işveren heyeti başkanları veya temsilcileri dinlenecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memurlarla hükümet arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayan teklifleri karara bağlamak üzere ilk toplantısını gerçekleştiriyor.

Toplantıya verilen arada gazetecilere açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Önder Kahveci, sabah yapılan oturumda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun çalışma takvimi belirlendiğini söyledi.

Buna göre bugün öğleden sonra Kamu Görevlileri Sendikaları heyetiyle kamu işveren heyeti başkanları veya temsilcilerinin dinleneceğini ifade eden Kahveci, yarın ve pazar günü de 10 hizmet kolunun temsilcilerinin Kurul'da görüş ve düşüncelerini anlatacağını dile getirdi.

Kahveci, pazar günü öğleden sonra Türkiye İstatistik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü temsilcilerinin Kurul'a bilgi vereceğini, pazartesi tüm taleplerin değerlendirilerek, salı nihai kararın açıklanacağını söyledi.

Memura 2012 ve 2013 yılları için yapılacak zam oranlarının son gün değerlendirileceğini belirten Kahveci, ihtiyaç halinde kurulun çalışma saatlerinin uzatılabileceğini anlattı.

Kahveci, çalışanların beklentilerine cevap olacak bir sonuç elde etmek için çaba göstereceklerini ifade etti.

Hakem Kurulu'nun her iki tarafı da dinleyip bir karara varması gerektiğine dikkati çeken Kahveci, geçmiş yıllarda Uzlaştırma Kurulu'nun verdiği kararların Hükümet'in verdiği kararların üstünde olduğunu belirtti.

Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul da Kurul'un hakemlik yapacağını dile getirerek, ''Beklentimiz bu, vicdanının sesini dinleyecek diye bekliyoruz'' dedi.

TOPLANTI BAŞLADI
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Başkanı ve Sayıştay Başkanı Recai Akyel, ''Beş gün boyunca toplantımızı sürdüreceğiz. 29 Mayıs günü kararımızı açıklayacağız'' dedi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memurlarla hükümet arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayan teklifleri karara bağlamak üzere Devlet Personel Başkanlığı'ndaki ilk toplantısına başladı.


Toplantı öncesinde gazetecilere açıklama yapan Akyel, Anayasa'nın 53. maddesi ve 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri çerçevesinde, 2012-2013 yılı için başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlandığını anımsattı.

Tarafların, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurularını yaptığını belirten Akyel, kurulun 5 gün süresince toplanacağını bildirdi.

Akyel, şöyle devam etti:

''Beş gün boyunca toplantımızı bir değişiklik olmazsa bu salonda sürdüreceğiz. 29 Mayıs günü kararımızı açıklayacağız. Bu süreç içerisinde taraflar dinlenecek, değerlendirmeler yapılacak ve karar verilecek. Bu süreç içerisinde çalışmaların sağlıklı yürütülmesi açısından, süreçle ilgili basına ve kamuoyuna açıklamama yapmamayı düşünüyoruz. Umuyoruz ki insanlarımızın, çalışanlarımızın mutluluğu, sağlığına ve ülkemizin iyiliğine olan bir karar çıkar, şimdiden hayırlı olsun diliyorum.''

-Kurul üyeleri-

Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığında toplanan kurul üyeleri şöyle:

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Yurdakul, Kalkınma Bakanlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürü Salih Köse, Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, Devlet Personel Başkanlığı Başkan Yardımcısı Şaban Talaş, Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Rahmi Akyüz, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Önder Kahveci, KESK Hukuk TİS Sekreteri Ali Kılıç, İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sedat Murat, Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Aydın Başbuğ.'' 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.