Kamu Çalışanlarına Verilen Hangi Sözler Tutuldu..

Kamu Çalışanlarına Verilen Hangi Sözler Tutuldu

Kamu Çalışanlarına Verilen Hangi Sözler Tutuldu..
27 Eylül 2013 Cuma 09:06

Sözlerin bir kısmının Bakan düzeyinde yetkililer tarafından veriliyor olması, kamu çalışanlarında söz verilen konuya ilişkin yüksek beklenti yaratmakta ve aradan uzun zaman geçmesine rağmen uygulamada adım atılmadığının görülmesi ise personelin motivasyonu ve iş verimini olumsuz etkilemektedir.

Son bir yıllık dönem içerisinde çeşitli televizyon, gazete, radyo, internet haber siteleri ile sosyal paylaşım sitelerinde yer alan ve genellikle Bakan düzeyinde yetkililer tarafından yapıldığı belirtilen açıklamalarda verilen sözlerin bir kısmını memurunyeri.com olarak derlediğimizde, gelinen noktada bu sözlerin genellikle gerçekleşmediği görülmektedir.

Verilen sözlerden bazıları

-Memuriyete 2005'ten sonra girenlere 1 derece verilecek.

-Yıllık izinleri iş günü esasına göre hesaplanacak.

-Yardımcı Hizmetler Sınıfı için ek gösterge belirlenecek.

-Nöbetçi memur uygulaması kaldırılacak.

-Verilmiş olan disiplin cezaları affedilecek. (Aday memurluk döneminde disiplin cezası almaları nedeniyle görevlerine son verilenlerin yeniden memuriyete dönme imkanı getirildi)

-Adaylık dönemi içerisinde alınan disiplin cezalarından, Devlet memurluğundan çıkarma cezası dışındakiler memuriyetle ilişik kesilmesi sonucunu doğurmayacak.

-Fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin sınırlamalar kaldırılacak.

-4/C personel kadroya geçirilecek. (4/B personel ile diğer bazı sözleşmeli personelin ve Kur'an kursu öğreticiliğini en az 3 ay vekil olarak yürütmüş olanların kadroya geçirilmesine ilişkin düzenleme yapıldı)

-Taşeron işçilerin sıkıntıları giderilecek.

-Bazı unvanların ek göstergesi yükseltilecek. (Bazı daire başkanları ile grup başkanlarının ek göstergesi 3600'e yükseltildi)

-Kadın memurlara yönelik izin düzenlemeleri yapılacak. (Doğum yapan memurun gece nöbeti tutmayacağı süre 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı)

-İşyerinde psikolojik şiddeti (mobbing) önlemek amacıyla yasal düzenleme yapılacak.

-Kamu çalışanlarının mali hakları eflasyona karşı korunacak. (2014 yılında enflasyon ne kadar çıkarsa çıksın, toplu sözleşme gereği memurların aylığında aylık olarak sadece yaklaşık 125 TL artış olacak)

-Aile ve çocuk yardımı ödeneği yükseltilecek. (Toplu sözleşme ile 4/C personele 2014 ve 2015 yılı için aile yardımı ödenmesi kararlaştırıldı)

-Kamu çalışanlarına grev hakkı verilecek.

-Esnek çalışma imkanı getirilecek.

-Performansa göre ödeme sistemine geçilecek.

-Doğum izni 24 aya çıkarılacak.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.