Kalp Krizi Geçiren 13 Kişi 2222 Hattı Sayesin De Yaşama Döndü..

Avrupa Ulusal Ortopedi ve Travmatoloji Birlikleri Federasyonu (EFORT) tarafından bu yıl İstanbul'da 14'üncüsü düzenlenen kongreye dünyanın çeşitli ülkelerinden 7 bin 500 ortopedi ve travmatoloji uzmanı katılıyor.

Kalp Krizi Geçiren 13 Kişi 2222 Hattı Sayesin De Yaşama Döndü..
Yeni sistemde Mavi Kod çağrısının başlatılabilmesi için en yakın telefondan "2222" numaralı telefonun aranması yeterli oluyor.

Mart ayından bu yana 51'i hastanelerden, 4'ü hastaneler dışından toplam 55 adet Mavi Kod çağrısına müdahale edildi. Kalp-solunum durması yaşanan 24 vakadan 13'ü yaşama döndürüldü.Hacettepe Üniversitesi, hastaneler için gerekli olan Mavi Kardiyo-Pulmoner Arrest (kalp ve/veya solunum durması) durumundaki bir hastanın, eğitimli ve deneyimli personel tarafından hızlı ve güvenli şekilde kalp ve solunum sistemine müdahale ile canlandırılması amacıyla yürürlüğe giren Mavi Kod uygulamasının kapsamını, Sıhhiye Yerleşkesi'nin tamamını kapsayacak şekilde genişletti.

Bu amaçla her biri; bir hekim, bir hemşire/paramedik ve bir yardımcı hizmetliden oluşan, farklı sorumluluk alanlarındaki 6 adet Mavi Kod ekibi oluşturuldu. Ekiplerdeki tüm personele gerekli eğitimler verildi. Sistemin tüm kampüs çalışanlarına tanıtımı amacıyla eğitimler düzenlendi, deneme tatbikatları yapıldı. Mavi Kod etiketleri telefonlara yapıştırılırken, her birimde bilgilendirme yapıldı.

CİHANYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması