Kalite Adı Altında Sağlık Çalışanına Ceza

Sağlık Bakanlığı tarafından Mart 2011'de hastanelerde kaliteyi arttırmak için Kalite yönetim sistemini uygulamaya konulmuştu.

Kalite Adı Altında Sağlık Çalışanına Ceza
18 Şubat 2012 Cumartesi 12:11

TÜRK SAĞLIK-SEN:
Hizmet Kalite Standartlarını uygulamaları için hastanelere yaklaşık altı ay bir süre tanımış ve Ekim 2011 ile Ocak 2012 tarihleri arasında tüm hastaneler hizmet kalite standartlarına göre denetime tabi tutulmuştur.

Denetimler sonucunda hastanelere puanlar verilmiş ve hastanelerin önemli bir kısmı düşük puan almıştır. Düşük puan alan hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının döner sermayeleri düşürülmüştür.

Hastanedeki fiziki ve teknik alt yapı yetersizliğinden, binaların eski olmasına kadar birçok husus kalite standartlarını belirlemektedir.

Bu gibi durumlarla çalışanın hiçbir alakasının olmadığı gayet açık iken, yaşanan aksaklık ve eksikliklerin faturasının sağlık çalışanlarına kesilmesi adil bir yaklaşım değildir

Yapılan denetimlerle hastanelerin kalitesi ile ilgili bir problem varsa Bakanlık yetkililerinden hastane başhekimlerine tüm idareciler bunu çözmekle mükelleftir. Böyle bir denetimin amacı da sorunları çözmek olmalıdır.

Fakat Sağlık Bakanlığı'nın bu denetimleri adeta sağlık çalışanlarını cezalandırma aracına dönüştürmesi yanlıştır. Puanlama sisteminin birim bazında da uygulanarak negatif puanlamanın artırılması suretiyle çalışanlara ikinci bir mağduriyet yaşatılması da bakanlığın kalite yerine cezayı esas aldığını göstermektedir.

Bu kalite anlayışının varacağı son durak çalışanların huzursuzluğudur. Bu yöntemle kurumlara kalite yerine ancak huzursuzluk gelir. Çalışanların moral ve motivasyonları düşer.

Performansa dayalı döner sermaye sistemi hayata geçtiğinde adı adaletsizlikti. Çalışanlar arasında yapılan ayrımcılıkla haksızlık da oldu. Döner sermaye yönetmeliği değişti hak kaybına neden oldu. Bugünde kalite yönetimi ile cezalandırma yöntemine dönüştü.

Döner sermayeler çalışanların alın terinin karşılığıdır. Bir cezalandırma veya ödüllendirme aracı olarak görülemezler. Sağlık Bakanlığı döner sermayeleri elinde oyuncak yapmaktan, maşa olarak kullanmaktan vazgeçmelidir.

Bakanlık döner sermaye sistemi ile ilgili çalışmalarını adil bir sistem kurulması ve döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması üzerinde yoğunlaştırmalıdır.

Türk Sağlık-Sen olarak birçok hastanede çalışanların döner sermaye gelirlerini düşüren bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz.   

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.