Kadroya Geçirilecek Personeli Neler Bekliyor?..

KADROYA GEÇİRİLECEK PERSONELİ NELER BEKLİYOR?

Kadroya Geçirilecek Personeli Neler Bekliyor?..
05 Temmuz 2013 Cuma 14:41

Kamu çalışanlarına ilişkin bazı düzenlemeler de getiren torba Kanun Teklifi üzerindeki Meclis Genel Kurul görüşmeleri devam ediyor. Kanun Teklifinin, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine imkan veren maddesi de önergeyle değiştirilerek kabul edildi. 

Kadroya geçirilecek sözleşmeli personel sayısı arttı 

Daha önce 96.505 kişi olarak açıklanan kadroya geçirilecek sözleşmeli personel sayısı, 3.439 kişi daha artırılarak 99.944’ ulaştı.  

1- 4/B sözleşmeli personel:  72.485 kişi, 

2- Sözleşmeli sağlık personeli: 772 kişi, 

3- İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerindeki sözleşmeli personel: : 23.248 kişi, 

4- Çeşitli kurum ve kuruluşlarda teşkilat kanunlarındaki düzenlemelere istinaden çalışan sözleşmeli personel:  3.439 kişi. 

Kadroya geçmek için müracaat süresi her personel için aynı değil

Kadroya geçirilecek olanlar, Kanunun ilgili maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren belli bir süre içerisinde görev yapmakta oldukları kurumlara müracaat edecekler ve ilgili Kanun maddesinin yürürlük tarihinden doksan gün içinde kurumları tarafından memur kadrolarına atama işlemi gerçekleştirilecek.  

1- 4/B sözleşmeli personel:  30 gün içerisinde müracaat edecek. 

2- Sözleşmeli sağlık personeli: 30 gün içerisinde müracaat edecek. 

3- İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birliklerindeki sözleşmeli personel: 30 gün içerisinde müracaat edecek. 

4- Çeşitli kurum ve kuruluşlarda teşkilat kanunlarındaki düzenlemelere istinaden çalışan sözleşmeli personel:  60 gün içerisinde müracaat edecek. 

Kadroya geçirilecek sözleşmeli personele ilişkin mevzuat çerçevesinde çalışmakta iken 25/6/2013 tarihinde askerlik, doğum veya ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinde bulunmayanların memuriyete geçirilmelerinde, memuriyete geçmek için müracaat süresi görevlerine yeniden alınacakları tarihten itibaren başlayacak. 

Kadroya geçecek personele 5 yıl nakil yasağı 

Memur kadrolarına geçirilecek olan sözleşmeli personel beş yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanamayacak. Bu personelin kurumları içerisinde naklen atanmasına ise yasak getirilmedi.

Ancak, memuriyete geçirilerek bu statünün tüm haklarından yararlanma imkanı verilen personele, memurlara tanınmış olan başka kurumlara naklen atanma hakkı konusunda sınırlama getirilmiş olması nedeniyle, ilerleyen zaman içerisinde bu konuda çok sayıda dava açılması muhtemel görünüyor.   

Çünkü memurunyeri.com olarak; 

-Anayasanın 10 uncu maddesinin son fıkrasında  “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.” hükmünün; 128 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Memurların ve diğer kamu görevlilerinin nitelikleri, atanmaları, görev ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve diğer özlük işleri kanunla düzenlenir…”hükmünün yer alması, 

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 74 üncü maddesinde “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri”hususunun düzenlenmiş olması ve naklen geçişler konusunda memurlar arasında bu yönde farklı bir uygulamaya gidilmemiş olması, 

-Başka kurumlara naklen atama konusunda, sadece adaylık dönemi içerisinde aday memurlara yasak getirilmiş olduğu,

-Daha önce memuriyete geçirilen sözleşmeli personele benzer yasakların getirilmediği 

göz önünde bulundurulduğunda bile, bir statüye geçirilen (memur statüsü) personele bu statünün bazı haklarının verilmemesinin hukuki açıdan üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olacağını değerlendirmekteyiz.   

memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.