Kadro Bekleyenler İçin Bakanın Açıklaması ?

​Kadro bekleyen vekil ebe, hemşire, imam, aile sağlığı merkezi personeli ve usta öğreticiler ile 4/C geçici personel ve üniversite mezunu işçilere kadro verilmesi konusunda

Kadro Bekleyenler İçin Bakanın Açıklaması ?
09 Temmuz 2014 Çarşamba 17:17

    Bakanı Faruk ÇELİK  Kadro bekleyen vekil ebe, hemşire, imam, aile sağlığı merkezi personeli ve usta öğreticiler ile 4/C geçici personel ve üniversite mezunu işçilere kadro verilmesi konusunda yapılan çalışmalara ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklama yapıldı.
    657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinde dört farklı istihdam türüne yer verilmiştir. Bunlar sırasıyla memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçilerdir. Ayrıca mezkur Kanunun 86 ncı maddesinde, "Ancak, ilkokul öğretmenliği (Yaz tatili hariç), tabiplik, diş tabipliği, eczacılık, köy ve beldelerdeki ebelik ve hemşirelik, mühendis ve mimarlık, veterinerlik, vaizlik, Kur'an kursu öğreticiliği, imamhatiplik ve müezzin kayyımlığa ait boş kadrolara Maliye Bakanlığının izni (mahallî idarelerde izin şartı aranmaz) ile, açıktan vekil atanabilir." hükmüne yer verilerek kamu hizmeti gereği ihtiyaç duyulması halinde belirli kadrolarda açıktan vekil çalıştırılabilmesine imkan tanınmıştır.
    Sonuç olarak sözleşmeli personel ve geçici personel statüleri ile açıktan vekil atanması hususuna 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer verilmiştir. Mezkur statülerde istihdam edilen personelin, sosyal hakları, çalışma şartları ve süreleri ile aylıkları, ekonomik kalkınma programı ve bütçe imkanları çerçevesinde tespit edilmektedir. Söz konusu personelin ya da yüksekokul mezunu işçilerin memur kadrolarına atanmasına ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde yürütülen özel bir kanun çalışması mevcut bulunmayıp, Ülkemizin refah seviyesindeki artışa paralel olarak bütün çalışanların sosyal ve özlük haklarında iyileşme yapılabilecektir. memurunyeri.com  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.