Kadir gecesi okunacak dualar

Kadir gecesi okunacak dualar
09 Kasım 2017 Perşembe 11:07

Kadir Gecesi’nde okunacak dualar ve yapılacak ibadetleri haberimizden bulabilirsiniz. Bu geceyi camilerde ibadet ederek geçirebilirsiniz. Hem kendiniz, hem sevdikleriniz hem de tüm Müslüman alemi için en içten dileklerinizle de dua edebilirsiniz. Sizler de Kadir Gecesi dualarını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Kadir Gecesi Duası Allah’ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.(Tirmizi, Da’avât 89) Amin

KADİR GECESİ'NDE NASIL DUA ETMELİ? Bunu da Hazret-i Âişe (r.a.) vasıtasıyla yine Peygamberimizden, öğrenelim:"Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allah'ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu". Kadir gecesi ibadet etmek "bin aydan daha hayırlıdır" buyrulmuştur.Kadir gecesinde evvela bir tesbih namazı kılınmalı ve daha sonra bu geceye ait kılınacak dört rekat namaz kılınmalıdır. Bu namaz Yatsı namazından sonra dolayısıyla teravih namazından sonra kılınabileceği gibi teheccüd vakinde yani sahur vaktinde de kılınabilir. Kadir gecesi namazına İki rek'atte bir selâm verilerek kılınır. 1'nci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 İnnâ enzelnâhü, 2'nci rek'atte: 1 Fâtiha, 3 Kulhüva'llâhü ehad... 3. ve 4. rek'atlar da aynen kılınır. Bu namaza şöyle niyet edilir: "Yâ Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, rahmet-i ilâhiyen hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle. Afv-ı ilâhiyene, feyz-i ilâhiyene mazhar eylediğin zümreye ilhak eyle." Namazdan sonra, bir defa: ٱَللهُ اَكْبَرُ ٱَللهُ اَكْبَرُ لاَ اِلٰهَ اِلاَّ ٱللهُ وَٱللهُ اَكْبَرُ ٱَللهُ اَكْبَرُ وَِللهِ ٱلْحَمْدُ "Allâhü Ekber, Allâhü Ekber. Lâ ilâhe ille'llâhü vAllâhü Ekber. Allâhü Ekber ve lillâhi'lhamd." 100 İnnâ enzelnâhü... 100 Elem neşrahleke... 100 defa: ٱَللّٰهُمَّ اِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ ٱلْعَفْوَ فَٱعْفُ عَنِّى "Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fâ'fü annî" okunur ve iltica edilir. Teheccüt Namazı "Hem uyumak hem uyanmak" anlamına gelen teheccüd sözcüğü, terim olarak "geceleyin uyanıp namaz kılmak ve gece namazı" anlamındadır. Dilimizde teheccüt kelimesi, farz ve vâcip namazlarla teravihin dışında, geceyi ihya için kılınan namazların tümünü ifade edecek şekilde kullanılmaktadır. Rivayet edildiğine göre Peygamberimiz yatsıyı kıldıktan sonra ve vitiri kılmadan uyur, gecenin ortalarından sonra uyanıp bir müddet namaz kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra sabah namazının sünnetini kı- lardı (Müslim, “Salâtü'l-müsâfirîn", 26). Teheccüt namazının rek'at sayısı, bu konuda çeşitli rivayetler bulunmasından dolayı net olarak belli olmamakla birlikte dört veya sekiz rek'at olarak kılınabileceği gibi iki rek'at olarak da kılınabilir.

Kadir Gecesi Hangi Gün? 2016 Kadir Gecesi Hangi ... - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../kadir-gecesi-hangi-gun-2016-kadir-gecesi-han...

Com - Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi ... Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı 2016 dini günler listesi şöyle:.

Şevval Ayında Okunacak Dualar ve Kılınacak Namazlar Nelerdir ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../sevval-ayinda-okunacak-dualar-ve-kilinacak-n...

29 Haz 2016 - Şevval Ayında Okunacak Dualar ve Kılınacak Namazlar Nelerdir? Şevval Ayında ... -“Kim Şevval ayinda ister gece ister gündüz olsun sekiz rekat namaz kilarsa,. Her rekatta 1 Fatiha 15 Ihlasi .... KADİR GECESİ. 29. RAMAZAN.

Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua - Sınavda Okunması ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../sinavda-basarili-olmak-icin-okunacak-dua-sin...

9 May 2016 - Sınavda Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua - Sınavda Okunması Gereken ... Doğruyu konuşan bir dil ve eğrilikten uzak bir kalp diliyorum. ... Etiketler; #başarı duası dinle #başarı duası türkçe #başarı duası diyanet #nihat ...

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.