Kadınlarımız Her Alanda Eşitsizliklerle Karşı Karşıya...

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN Dünya Kadınlar günü nedeniyle yayınladığı mesajda kadınların hemen her alanda eşitsizliklerle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Kadınlarımız Her Alanda Eşitsizliklerle Karşı Karşıya...
08 Mart 2013 Cuma 10:06

Erözgün; "(Dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir) diyen büyük önderimiz Atatürk, dünyadaki gelişmiş birçok ülkeden önce, Türk Kadınına, seçme ve seçilme hakkını, 5 Aralık 1934 tarihinde vererek, Türk Kadınını, dünya kadınlarının önüne geçirmiştir. 

Bugün, dünyadaki ve ülkemizdeki birçok olumsuzluğun nedeni, kadının sosyal hayattaki gerçek yerini alamamasından kaynaklanmaktadır. Dünyayı, bu olumsuzluklardan ve çıkmazlardan, ancak kadının “anne sevgisi ve ince duygusu” kurtarabilir dedi.
 
Türk kadını ve Türk annesi, daima özverinin, sevginin kaynağı ve temsilcisi olmuştur. Türk kadınının yüreği, sevgi yumağından oluşur. Çalışan kadınlarımız fiziksel şiddet, tehdit ve tacize maruz kalacağı endişesi içindedirler. Ülkemizde Sağlık kuruluşlarında 400 bini aşan çalışanların yaklaşık %60’ını oluşturan kadınlarımıza, erkeklere oranla daha fazla hasta ve hasta yakınlarının olumsuz yaklaşımlarına ve fiili şiddete maruz kalmakta olduğunu iddia eden Erözgün, Psikolojik veya fiili şiddete maruz kalan kadın çalışanlara idarece gerekli destek sağlanmamaktadır. Kadın çalışanlar gece vardiyası ve nöbetlerde ulaşım sorunu yaşamakta ve gece nöbetlerinin sıklığı aile yaşamlarını olumsuz etkilemekte olduğunu belirtti.
 
Sağlık Sektöründe çalışan kadınlar fiziki yeterlilikleri dikkate alınmadan ağır iş yükü ile karşı karşıya bırakılmakta ve çocukların yararlanacağı kreşlerin yetersiz olması yada olmaması nedeniyle mağdur durumda çalıştırılmakta olduğunu söyleyen Erözgün, Kadınlar istekleri dışında geçici olarak görevlendirilmekte ve çoğu zaman kendi meslekleri dışında çalıştırılmaktadırlar. İdari görevlendirmelerde erkeklere oranla daha az sayıda istihdam edilmekte ve İdarecilerin sıklıkla takdir yetkilerini kullanarak kadın çalışanlar aleyhine keyfi uygulamalar yapıldığını belirtti.
 
Çalışan kadınlara kamuda mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmesi için imkan sağlanmadığı, idarecilerin iş ortamından kaynaklanan sorunların giderilmesi için gerekli katkı ve kolaylıkları göstermediği, kurumlarda kadınlara yönelik sosyal aktiviteler düzenlenmediğine de değinen Erözgün, " Kamuda kadın çalışanlar şiddetten, mobing yapılmasından, baskıya, kreş yetersizliğine, geçici görevlendirmelerden ağır işlere kadar birçok soruna rağmen hizmet üretmeye çalışmaktadırlar. Vekil Ebe ve Hemşire, aile sağlığı elemanı gibi sosyal güvenceden yoksun sözleşmeli olarak kadınlarımızın çalıştırılmasının durdurularak Çalışma hayatı ile ilgili mevzuat ve çalışma ortamları kadın çalışanlara uygun olarak yeniden düzenlenmelidir dedi.
 
Erözgün, “bu duygu ve düşüncelerle, tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz. Kadınlarımıza şiddetten uzak, daha mutlu bir yaşam diliyoruz. Tüm kadınlarımıza sağlıklı ve mutlu bir dünya temennisiyle en içten sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. " dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.