"kadını İkincilleştiren Yayınlardan Herkes Rahatsız"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Kadını ikincilleştiren, şiddeti normalleştiren, cinsel temelli yayınlardan herkesin rahatsız olduğu bir dönem yaşıyoruz'' dedi. Şahin, Üsküdar Belediyesince Bağlarbaşı Kültür Merkezinde...

10 Mart 2012 Cumartesi 15:31

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Kadını ikincilleştiren, şiddeti normalleştiren, cinsel temelli yayınlardan herkesin rahatsız olduğu bir dönem yaşıyoruz'' dedi.
Şahin, Üsküdar Belediyesince Bağlarbaşı Kültür Merkezinde düzenlenen ''Medya ve Kadın Paneli''nin açılışında yaptığı konuşmada, son 10 yılda değişim ve dönüşümü ''Önce insan'' diyerek gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Herkesin birinci sınıf vatandaş olduğunu ve hak ettiği yerde olması gerektiğini düşünerek çalışmaları gerçekleştirdiklerini anlatan Şahin, ''Nüfusun yarısını yok sayan, dışlayan anlayışın medeni olmadığını gördük. Birçok alanda olduğu gibi kadın meselesi konusunda, kadının yaşam hakkını ve insan onurunu korumak için engelleri aşmanın gayreti içinde olduk'' dedi.
Hukuk devleti olma, ileri demokrasiye gitme konusunda da sorunların aşılacağını dile getiren Şahin, bir taraftan kadının statüsünü yükseltmeye çalışırken, bir taraftan da çocuk haklarıyla ilgili çalışmaları da sürdürdüklerini kaydetti.
Yoksulluğu azaltmak için sosyal yardımlaşma konusunda da çalışmalar yürüttüklerini belirten Şahin, değişimin önünde durulamayacağını, kitle iletişim araçlarından maksimum ölçüde yararlanmak gerektiğini ifade etti.
Kitle iletişim araçlarının kamuoyu oluşturma ve bilinçlendirme gibi çok büyük bir gücünün var olduğunu belirten Şahin, medyanın bu gücünün olumluya dönüştürmek gibi bir sorumluluğun var olduğunu söyledi.
''Kadını ikincilleştiren, şiddeti normalleştiren, cinsel temelli yayınlardan herkesin rahatsız olduğu bir dönem yaşıyoruz'' diyen Şahin, TV izlenme oranlarının eğitim oranı yükseldikçe azaldığını belirtti.
Şahin, sabah yayınlanan kadın programlarını da eleştirerek, aile değerlerini, toplumun sağlığını bozan yayınların durması için toplumsal baskının önemli olduğunu ifade etti.
Reklam ve reyting üzerinden giden bir sistemin durdurulmasının tek yolunun TV kumandasını yönetmek olduğunu belirten Şahin, ''O kumandayı nasıl yöneteceğimizi çok iyi öğrenmemiz gerekiyor. Eğer dert reklam ve reyting ise bunu bitirecek olan toplumdaki herkestir'' dedi.
TV'deki bazı programların halk arasında şikayet edilmesine rağmen bunun RTÜK'e şikayete yansımadığını da ifade eden Şahin, ayrıca şikayet edilmesine rağmen bazı programların yüksek oranda seyredildiğini dile getirdi.
Bazı TV programlarından şiddetin öğrenildiğini, öğretildiğini ve daha sonra da uygulandığını dile getiren Şahin, ''Bazı şeyleri izleye izleye normalleştiriyoruz'' dedi.
Kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasaya atıfta bulunan Şahin, bazı kesimlerin kadını, bazı kesimlerin ailenin öne çıkarılması gerektiğini ifade ettiğini ve bu alanda bazı eleştirilerin de yer aldığını söyledi.
Muhafazakar demokrat bir partisinin üyeleri olduklarını ve muhafaza etmeleri gereken değerleri mutlaka koruyacaklarını belirten Şahin, demokrat kimliğiyle de kadın sorunlarıyla ilgili çözüm iradesini gösterdiklerini anlattı.
''Güçlü kadın aileyi zayıflatmaz'' diyen Şahin, güçlü kadının güçlü aile ve güçlü çocuk demek olduğunu ifade etti.
Diyanet İşleri Başkanlığı ile çalışmalar yaptıklarını da hatırlatan Şahin, İslam dininin şiddete izin vermediğini dile getirdi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.