Kadın Veterinere ‘mobbing’ İddiası..

Erzurum İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde çalışan kadın veterinere, kurum müdürünün 3,5 yıldır mobbing (psikolojik baskı) uyguladığı

 Kadın Veterinere ‘mobbing’ İddiası..
26 Mart 2013 Salı 23:09

Erzurum İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde çalışan kadın veterinere, kurum müdürünün 3,5 yıldır mobbing (psikolojik baskı) uyguladığı iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması yapıldı.

Erzurum 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, veteriner E.B, sanık kurum müdürü Y.K. ile avukat ve tanıklar katıldı.

Duruşmada dinlenen tanıklardan Ü.K. ve Y.S, aynı iş yerinde görev yapan E.B'nin sürekli baskı gördüğünü, kendisine çalışması için iş verilmediğini, yırtık sandalye, kırık masa ve düzgün çalışmayan bilgisayarla tuvaletin karşısında bir odada çalıştırıldığını ileri sürerek, zaman zaman ağladığına şahit olduklarını anlattı.

Tanıklar E.Ö, A.Ç, S.Ş, F.Ç, G.D. de kurum müdürü Y.K'nin E.B'ye kadın olmasından dolayı pozitif ayrımcılık yaptığını savunarak, mesai arkadaşlarıyla sorun yaşayan kadın veterinerin rahat çalışması için görev yerinin değiştirildiğini, istediği zaman izin kullanabildiğini ifade etti.

Veteriner E.B. savunmasında, aleyhine verilen ifadeleri kabul etmediğini söyledi. Lehine ifade verenlerin de çalışma yerlerinin değiştirildiğini vurgulayan E.B, şunları kaydetti:

"Bana uygulanan soykırımın tekil bir örneğidir. Mağduriyetimi ifade ettiğim zaman bile ceza aldım. Doktora ve ifade vermeye gittiğim zamanlarda yıllık iznim kesildi. Bu zincirleme suç niteliğindedir. Ruhuma yapılan bir işkencedir. Bu olaylar nedeniyle 2 yıl psikolojik tedavi gördüm. İş yerinden uzaklaşmam için 3 ay rapor verildi. Müdürüm orantısız güçle üzerime saldırdı. Soyut olan bu şiddetin izlerini ruhumun derinliklerinde saklıyorum. Sanığın ilgili maddelerle asliye ceza mahkemesine sevkini talep ediyorum."

Sanık Y.K. ise E.B'ye müsamahalı davrandığını savunarak, "Suçlu olarak yargılanmak ağırıma gidiyor. E.B'ye baskı uygulamak bir yana kadın olduğu için müsamaha bile gösterdim. Sanığın ve lehine ifade veren tanıkların yerleri müfettiş raporlarıyla değiştirildi. Bu benim inisiyatifimde değildi" dedi.

Duruşma 20 Haziran'a ertelendi.

-Olay-

Erzurum İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nde görev yapan veteriner E.B, çalıştığı kurumun müdürü Y.K'nin kendisine 3,5 yıldır mobbing uyguladığı iddiasıyla Erzurum Valiliği'ne şikayet dilekçesi vermiş, Y.K'nın 4483 Sayılı Kanun gereğince, İş Yerlerinde Psikolojik Taciz Önlenmesi Başbakanlık Genelgesi ve Başbakanlıkça yürürlüğe konmuş olan Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket ettiği, bu şekilde iş yerinde psikolojik taciz yapıldığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmıştı.

Soruşturmaya istinaden Erzurum 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde Y.K. hakkında dava açılmış, hazırlanan iddianamede kadın veterinerin çalıştığı kurumun müdürü tarafından mobbing gördüğü, 7 kez yerinin değiştirildiği ifadelerine yer verilmişti.

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.