Kadın Memurlar Yaşadı..

OSMANİYE MV. HASAN HÜSEYİN TÜRKOĞLU VE ARKADAŞLARININ 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Kadın Memurlar Yaşadı..
19 Haziran 2013 Çarşamba 13:34

GEREKÇE
Toplumda her alanda var olan ve ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmaya önemli katkıları olan kadınlarımız birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Kınlamayan önyargılar nedeniyle kadınların karşılaştıkları birçok sorun ne yazık ki iş hayatında da devam etmektedir. Çalışan kadınların ülke ekonomisine katkısı ölçülemeyecek kadar fazladır. Çalışan kadınların ülkemizdeki en büyük sorunu ise gebelik dönemi ve doğum sonrası ortaya çıkan zorluklardır.

Ailenin toplumun en temel taşı olduğu, kadın ve çocuğun da aile kurumunun çekirdeği olduğu unutulmamalıdır. Çalışan kadınların haklarının kanunlar tarafından korunması ve kanunların günün şartlarına göre iyiye doğru değiştirilmesi elzemdir.

Kadınlarımızın fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı nesiller yetiştirebilmesi için anne sütü kadar anne sevgisi, ilgisi ve sıcaklığının da gerekli olduğu tartışmasızdır. Teklifle bir yandan süt izninin daha uygulanabilir hale getirilmesi ve daha geniş bir zamana yayılması amaçlanırken diğer yandan da bebeğin anne sütüne en çok ihtiyaç duyduğu dönemde çocuklarına daha çok vakit ayırmasına olanak sağlanması amaçlanmıştır. Aynı zamanda da iş yerinde daha verimli çalışabilmesi için bir iş gününü bölünmesi engellenerek çalışma hayatı düzene girmesi amaçlanmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda var olan düzenlemeler yetersiz kalmaktadır.
Kanun teklifimizin amacı çalışan kadınların daha sağlıklı nesiller yetiştirebilmeleri için yukarıda bahsi geçen hususların yeniden düzenlenmesidir.

MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1- Bu maddede; kadın memurların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olan toplam on altı haftalık analık izni, doğumdan önce on iki ve doğumdan sonra on iki haftaya yükseltilmektedir. Anne ve bebeğin sağlığının korunması hedeflenmektedir.
Ayrıca madde ile kadın memurların çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni sûresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat olan süt izni dört saate, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat olan süt izni ise iki saate yükseltilmektedir. Böylece süt izni kullanan kadın memurların gün içerisindeki çalışma saatleri bölünmemiş olacak ve iş verimliliği de arttırılmış olacaktır.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (A) fıkrasının birinci ve ikinci cümlesinde yer alan “sekiz” ibareleri “oniki” şeklinde, birinci cümlesinde yer alan “onaltı” ibaresi “yirmidört” şeklinde, (D) fıkrasında yer alan “üç saat” ibaresi “dört saat” şeklinde, “birbuçuk saat” ibaresi “iki saat” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.