Kademe İlerlemesi Ve Derece Yükselmesinin Aylığa Etkisi..

Devlet memurlarını kademelerinin ilerlemesi veya derecelerinin yükselmesi hallerinde, aylıklarında da değişme meydana gelir. Ancak, yeni kademe ve dereceye ilişkin aylığa hak kazanma tarihleri farklı olabilmektedir.

Kademe İlerlemesi Ve Derece Yükselmesinin Aylığa Etkisi..
21 Mayıs 2013 Salı 09:46

Kademe ilerlemesinde

Kademe ilerlemesi; derece içinde, görevin önemi veya sorumluluğu artmadan, memurun aylığındaki ilerlemedir.

Kademe ilerlemesi yapan memur, kademe ilerlemesi yapılan tarihi takip eden aybaşından itibaren aynı derecenin bir ileri kademesine ait aylığa hak kazanır. Memurun aylığının hesaplanmasında, yeni kademesi için belirlenmiş gösterge rakamı esas alınır. (Yeni Gösterge Aylığı= Yeni Kademe Göstergesi X Aylık Katsayısı) 

Derece yükselmesinde

Derece yükselmesi; bazen görevin önem veya sorumluluğunda artışa da sebep olacak şekilde, üst dereceye yükselen memurun aylığındaki yükselmedir.

Yürütülmekte olan görevin niteliğinde bir değişime sebep olmayan derece yükselmesinde, derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden aybaşından itibaren, memur yükseldiği derecenin ilk kademesi için belirlenmiş gösterge rakamına göre aylığını alır. Yeni derecenin ilk kademe göstergesinin daha önce hak kazanmış olduğu göstergeden düşük olması halinde ise, onayın geçerlilik tarihini takip eden aybaşından itibaren, hak kazanmış olduğu göstergeye eşit olan kademenin göstergesine göre aylığını alır.

Derece yükselmesinin, yürütülmekte olunan görevin niteliğinde de değişmeye sebep olması halinde ise, derece ilerlemesine ilişkin onay tarihini takip eden aybaşından değil, yeni derecenin görevine başlama tarihini takip eden aybaşından itibaren memur bu derecedeki kademe için belirlenen göstergeye göre aylığını alır.

(Yeni Derece Aylığı= Yeni Derecedeki Kademe Göstergesi X Aylık Katsayısı) 

memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.