Kademe Durdurma Cezası, Sözleşme Feshi Sayılmaz

MAHKEME KARARI

Kademe Durdurma Cezası, Sözleşme Feshi Sayılmaz
20 Kasım 2015 Cuma 16:27

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik’in “Danıştay Kademe İlerlemesinin Durdurulması Cezasının Hizmet Sözleşmesinin Feshini Gerektirmeyeceğine Karar Verdi! ” başlıklı açıklama metni.

Bilindiği üzere bir sosyal paylaşım sitesinden Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle sözleşmeli öğretmenlik yapan bir üyemizin sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmişti. Bu gelişmenin sonrasında başlattığımız hukuk mücadelesiyle birçok sözleşmeli öğretmeni ilgilendirecek önemli bir hukuksal kazanım elde edilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B kapsamında görev yapan sözleşmeli öğretmen üyemiz hakkında, iki ayrı kademe ilerlemesinin durdurulması cezası tesis edildiği gerekçesiyle sözleşmesi feshedilmiştir. Üyemiz adına başlattığımız hukuksal süreçte Danıştay 12. Dairesi 23.3.2011 gün ve E: 2010/8730 sayılı kararıyla, sözleşmenin feshine ilişkin işlemin ve bu işlemin dayanağı olan Hizmet Sözleşmesi’nin 13.maddesinin f fıkrasında yer alan “kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiillerin bir defa işlendiği yapılacak disiplin soruşturması sonucunda tespit edilmesi halinde ilgili personelin sözleşmesinin feshedileceğine” ilişkin hükmünün yürütmesinin durdurulmasına kararı vermiştir. Danıştay dairesi, hizmet sözleşmesindeki kademe ilerlemesinin durdurulma cezasını gerektiren fiillerle memurluktan çıkarma cezasını gerektiren fiillerin aynılaştırılmasının 657 sayılı yasaya ve hakkaniyete aykırı olduğunu gerekçe göstermiştir. Daha açık bir ifadeyle, ağırlığı bakımından memurluktan çıkarma cezasını gerektirmeyen ancak kademe ilerlemesinin durdurulmasını gerektirebilecek eylemlerin gerekçe gösterilerek sözleşme feshinin gerçekleştirilmesinin hem 657 sayılı yasaya uyarlık göstermediği hem de hakkaniyete aykırı olduğu kararı verilmiştir.

Bu sebeple, verilen karar kademe ilerlemesinin durdurulması cezası olan sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesinin feshedilemeyeceği anlamına gelmektedir. Bu karardan önce kademe ilerlemesinin durdurulması cezası aldığı gerekçesiyle sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin ise anılan Danıştay kararına dayanarak öğretmenliğe tekrar dönebilmelerinin önü açılmıştır.

Eğitim Sen olarak öğretmenlerimize dayatılan güvencesiz ve esnek istihdam politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Sendikamız bu politikalara karşı güvenceli iş, güvenceli gelecek talebi etrafında her türlü mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.