İzmir'de Döner Sermaye % 25 Azaldı

SAĞLIK SEN

İzmir'de Döner Sermaye % 25 Azaldı
19 Ekim 2011 Çarşamba 22:29

Döner Sermaye Yönetmeliğinde 6 Temmuz’da yapılan düzenlemeden sonra hekim dışı sağlık çalışanlarının ek ödeme ücretleri yüzde 25 azaldı.

Söz konusu düzenleme ile, hekimlerin kadro unvan katsayıları yükseltilirken, diğer çalışanların yükseltilmemiştir. Bu uygulama ile hekimlerin ek ödemesini artırmak isteyen Bakanlık, bunun kaynağını kendi bütçesinden değil, hekim dışı personelin ek ödeme gelirlerinden keserek sağlamaktadır. Uygulama ile birlikte, hekim dışı sağlık çalışanlarının döner sermayeden aldığı miktar Eylül ve Ekim aylarında 200TL ile 300TL arasında azaldığı belirtildi. 
İzmir Atatürk Eğitim ve  Araştırma Hastanesi Amatem Binası önünde eylem yapan  sağlık çalışanları;  personel yetersizliğine rağmen, sağlıkta dönüşüm ile,  iş yükü 5 kat artan sağlık hizmetlerinin aksamaması için her türlü fedakarlığı yaptık. Bu öz verili  çalışmalarımızın karşılığı, hakkımızı alamadığımız gibi, birde bunun gibi birtakım mevzuat oyunlarıyla  yıpratılıyoruz. Dediler.
Konu ile ilgili  basın açıklaması yapan Sağlık-Sen İzmir Şube Sekreteri Ayhan Çenberlitaş; “Bu  adaletsizliği kelimelerle izah etmek mümkün değildir. Hekimlerin gelirlerini artırmak gibi doğru bir kararın, maliyetini diğer çalışanlardan kesmek  en hafif tabirle ciddiyetsizliktir. Hastanelerde huzursuzluk kaynağı olacak böylesine büyük bir dikkatsizliğe ve ciddiyetsizliğe müsaade  edenlerin niyetlerini  anlamakta zorlanıyoruz.”dedi.
Çözüm için yaptıklarını anlatan Çenberlitaş;”Sağlık-Sen olarak, Döner Sermayede yaşanan bu adaletsizliğin giderilmesi için, Sağlık Bakanlığı’na  resmen başvurmamıza rağmen çözüm üretilmedi. 15 gün önce Ankara Numune hastanesi önünde eylem yaptık yine çözüm üretilmedi.  Düzenleme Sağlık-Sen Genel Başkanlık düzeyinde Bakanlık Müsteşarlığına taşındı; yine çözüm üretilmedi. 3 Gün önce Ankara Hastanesi önünde Basın Açıklaması yaptık yine çözüm üretilmedi.  Son olarak Bugün, burada, İzmir Atatürk Eğitim ve  Araştırma Hastanesi Amatem önünde yetkililere sesleniyoruz,  hekim dışı çalışanların ek ödemelerinde ortalama yüzde 25 kayba neden olan bu büyük  haksızlığın derhal giderilmesini istiyoruz. Aksi halde  mücadelemiz sorun çözülünceye kadar devam edecek, eylemlerimiz Türkiye geneline yayılacaktır.” Dedi


 
  ----------------------------------------------------
SAĞLIK-SEN İZMİR ŞUBESİ
1372 Sk. Nüket Hanım İş Hanı 
K:6 D:604   Çankaya / İZMİR 
Tel     : 0232 441 99 57
Faks  : 0232 441 90 41
GSM  : 0 507 749 85 86
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.